У Луцьку студенти створюють сонячні "зарядки" для українських військових. Фото vnu.edu.ua

У Луцьку студенти створюють сонячні "зарядки" для українських військових. Фото

Олена Яценьо

Сонячні модулі, які студенти й викладачі ВНУ виготовляють власноруч, здатні заряджати до чотирьох пристроїв одночасно

Студенти й викладачі Навчально-наукового фізико-технологічного інституту Волинського національного університету імені Лесі Українки налагодили виробництво сонячних панелей для Збройних Сил України.

Про те, чим корисні портативні СЕС в умовах війни, – розповів відділу інформаційної політики вишу професор кафедри експериментальної фізики, інформаційних та освітніх технологій Олександр Мартинюк.

За словами викладача, сонячна панель - надзвичайно корисний прилад у військових польових умовах.

Фото: vnu.edu.ua

"Під час спілкування з нашими бійцями ми почули проблеми – на блокпостах і місцях угрупування нема стаціонарних джерел живлення, а можливість використовувати щоразу дизельні генератори не завжди є, – розповів Олександр Семенович. – Тому вирішили долучитися до розв’язання цієї проблеми. Почали проєктування та виготовлення автономних модулів зарядки поуербанків, смартфонів, планшетів та іншої техніки з використанням сонячних панелей".

Сонячні панелі, які студенти й викладачі ВНУ виготовляють власноруч, здатні заряджати до чотирьох пристроїв одночасно. Деякі частини приладів купували, а інші – виготовляли на своєму 3D-принтері.

Професор Мартинюк розповів, що готова сонячна панель має невелику вагу, складається з корпусу, набору модулів і чотирьох драйверів (для під'єднання чотирьох телефонів чи павербанків).

Фото: vnu.edu.ua

Як розповіли у виші, такі пристрої дають солдатам змогу підзаряджати свої гаджети впродовж усього світлового дня, адже навіть у приміщенні прилад показує високу продуктивність.

"Процес заряджання мобільної техніки аналогічний звичайній мережі, а швидкість залежить як від сонячної чи похмурої погоди, так і від потужності споживача. Чим більше яскравого проміння потрапляє на панель, тим швидкість заряджання вища", – пояснив викладач.

Фото: vnu.edu.ua

Собівартість такої панелі – майже дві тисячі гривень, що є недорогим варіантом. Акумулятора для збереження живлення в комплекті готової панелі для бійців немає, адже в такому разі собівартість пристрою тоді зростає в рази.

"Краще мати декілька таких панелей, ніж дороговартісну з акумулятором. Таке було побажання. Якщо навіть втратити цю панель чи механічно пошкодиться, це не настільки кошторисно. Процес виробництва може бути дешевший, якщо купувати самі модулі і монтувати їх у корпус самостійно", – пояснив професор.

Фото: vnu.edu.ua

Найбільше часу під час виготовлення сонячних панелей забирає засихання силікону (12 годин) та 3D-друк корпусу панелі (до двох годин). Спаювання деталей же відбувається швидко – до пів години.

Зазначається, що розпочали зі створення п’яти модулів, бо саме таку потребу озвучили наші бійці. Далі виготовлятимуть більше – залежно від кількості замовлень від військових.

Директорка навчально-наукового фізико-технологічного інституту Галина Мирончук сказала, що сонячні панелі передають бійцям однієї з волинських бригад. Нині гроші на матеріали збирають викладачі та студенти, проте, за словами освітянки, вирішують, як купуватимуть деталі для панелей надалі.

Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що волонтер Андрій Оніщенко, який працює з екологічно дружніми технологіями на одному з київських підприємств, через правоохоронців передав воїнам Збройних Сил України портативну сонячну панель.

Нагадаємо також, що співробітники Інституту відновлюваної енергетики НАН України передали воїнам 28-ї окремої механізованої бригади імені Лицарів Зимового Походу автономно-переносну сонячну електростанцію.

Читайте також
Відтепер тільки так: всі нові супермаркети NOVUS оснащуватиме сонячними панелями
Відтепер тільки так: всі нові супермаркети NOVUS оснащуватиме сонячними панелями

Наявні торговельні точки теж їх поступово отримають

Українські мобільні оператори тестують свої сонячні електростанції: які результати
Українські мобільні оператори тестують свої сонячні електростанції: які результати

Телеком-регулятор зобовʼязав їх гарантувати стабільну мережу щонайменше на 10 годин без електрики

“Укрнафта” встановила першу СЕС на одній зі своїх АЗС: відео
“Укрнафта” встановила першу СЕС на одній зі своїх АЗС: відео

Цей крок необхідний для реалізації ESG-стратегії компанії

Як почистити сонячні панелі від снігу: поради та рекомендації
Як почистити сонячні панелі від снігу: поради та рекомендації

Кожен власник сонячної станції дбає про те, щоб його панелі генерували максимум енергії