У Європі вбачають у відновлюваній енергетиці основу для відбудови України shutterstock

У Європі вбачають у відновлюваній енергетиці основу для відбудови України

Ганна Велика

Вже є низка іноземних компаній, які готові заходити на український енергетичний ринок

Центральною темою Конференції з відновлення України (URC24), яка відбулася у Берліні 11-12 червня, стало питання майбутньої енергетичної політики України, а також потреб та стратегії країни щодо гарантованого постачання електроенергії під час війни. Політики та бізнес-лідери акцентували свою увагу на відновлюваній енергетиці як на ключовому рішенні для забезпечення енергетичної безпеки України та її подальшого відновлення.

Про це повідомляє Euractiv.

Конференція, зокрема, була присвячена аспектам стійкості та безпеки відновлюваної енергетики, де міністр економіки та кліматичних дій Німеччини Роберт Хабек пояснив, що "відновлювані джерела енергії також мають аспект безпеки. Одна АЕС – легка мішень, 10 000 сонячних панелей – важче розстріляти".

Ідея полягає в тому, щоб виробляти децентралізовану вітрову та сонячну енергію, яка легко відновлюється, і здатна постачати електроенергію будь-де за низькою ціною.

Максим Бевз, керівник групи кампаній з відновлюваних джерел енергії та зеленої реконструкції України ініціативи Razom We Stand, сказав Euractiv, що для генеруючого майданчика, “якщо туди летить ракета, заміна кількох сонячних панелей не є складним завданням”, але “якщо це генератор на вугіллі, він не підлягає ремонту”.

 

Які наразі існують перешкоди для швидкого розвитку ВДЕ в Україні

По-перше, це питання фінансування. Щоб забезпечити встановлення вітряних турбін і сонячних панелей по всій Україні, необхідно інвестувати до $15 млрд (€13,84 млрд) для запуску енергетичного переходу країни на базі національного оператора енергомережі “Укренерго”.

За словами Бевза, “державне фінансування ВДЕ так і не було розпочато”.

По-друге, експерт вказав на проблеми зі структурою енергетичного ринку України. Він стверджує, що “системи в регіонах залишаються в руках монополій, які претендують на те, щоб бути новим децентралізованим енергетичним ринком”.

По-третє, це відсутність правової бази. Український спеціаліст із зеленої енергетики розповів, що “деякі громади намагаються створити нові мікромережі за допомогою іноземних грантів та допомоги з-за кордону, але відсутність правової бази не дає прозорих відповідей для роботи таких децентралізованих генераторів”.

 

Подальші плани

Окрім мети планування реконструкції, URC24 запропонувала інвесторам можливість потенційно інвестувати в український ринок відновлюваної енергетики, що розвивається.

Вже відомо, що за результатами конференції є низка компаній, які готові заходити на український ринок й допоможуть у перспективі побудувати 1 ГВт генеруючих потужностей. При цьому обсяг потенційних інвестицій може скласти €500-700 млн.

unn.ua

Фото: unn.ua

Раніше ЕкоПолітика розповідала, що під час Міжнародної конференції із відновлення України URC2024 була підписана угода про створення Міжнародної платформи дій для зеленого відновлення України.

Читайте також
Кабмін схвалив Національний план з енергетики та клімату до 2030 року
Кабмін схвалив Національний план з енергетики та клімату до 2030 року

Він є однією з умов переговорного процесу та вступу України до Європейського Союзу

5 трендів для світових ринків електроенергії та ВДЕ від S&P Global 
5 трендів для світових ринків електроенергії та ВДЕ від S&P Global 

Експерти назвали основні фактори, які мають вирішальний вплив на розвиток цієї сфери

У квітні менше чверті електроенергії в ЄС виробили за рахунок викопного палива
У квітні менше чверті електроенергії в ЄС виробили за рахунок викопного палива

Його місце зайняла генерація за рахунок вітрової, сонячної енергетики, а також гідроенергетики