Агрохімікати, важкі метали, пестициди та навіть ртуть – ці та низку інших забрудників виявили у водах басейну Дніпра. Загалом це 2 тисячі забруднювальних речовин і майже 65 тисяч хімічних сполук.
Такі дані в результаті масштабного скринінгу якості вод Дніпра та його приток оприлюднило Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.
Дослідження проводили в одній із лабораторій Словаччини за підтримки Європейського Союзу в межах проєкту "Водна ініціатива ЄС Плюс для Східного партнерства".
"Скринінг речовин-забрудників басейну Дніпра дає нам повну картину, в якому стані перебуває головна водна артерія країни. У воді знайдені пестициди, фармацевтичні препарати та важкі метали, концентрації яких часто перевищують екологічні стандарти якості ЄС", – зазначив міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський.
Під час першого скринінгу у Дніпрі та його притоках:
- взяли проби води у 27 точках, риби – у 5;
- проаналізували 2200 речовин на вміст 67 тис. забрудників;
- визначили, що найбрудніші точки розташовані в зоні впливу скиду стічних вод комунальних підприємств.
Як зазначив міністр Міндовкілля, за результатами дослідження сформовано перелік специфічних речовин для басейну Дніпра, що містить 21 показник – ці дані ввійдуть у програму моніторингу поверхневих вод.
Також результати скринінгу показали наявність у воді пестицидів та агрохімікатів, які, за словами Абрамовського, заборонені ще у 60-х роках ХХ століття. Це свідчить про порушення правил їх зберігання та використання.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, на Прикарпатті річка стала кривавою. Річка Нараївка впадає в річку Гнила Липа, яка є притокою Дністра.