Усього за останні пів місяця загарбницькі дії країни-агресора в Чорнобильській зоні призвели до виникнення понад 30 загорянь в екосистемах на площі понад 8700 га. Якщо така тенденція не зникне, є загроза виникнення катастрофічних пожеж масштабу 2020 року.
Про це на своїй сторінці у фейсбуці заявив виконувач обов'язків міністра захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець.
Він зауважив, що через те, що Зона відчуження досі перебуває під контролем ворога, українські фахівці не можуть підтримувати достатньої безпеки території та утримувати радіонукліди на місцевості. Власне, пожежі сприяють їх перенесенню та підвищенню концентрації в повітрі, уточнив Стрілець.
Водночас, за словами в.о. міністра, поки що погодні умови сприяють самозгасанню пожеж. Попри це з кожним днем температура повітря підвищується, а з нею і ризики повторення масштабних пожеж 2020 року.
Стрілець також зазначив, що для відстежування загоряння використовують дані супутникової зйомки NASA-VIIRS та NASA-MODIS. Завдяки їм за час окупації Зони відчуження вдалося виявити понад 30 осередків пожеж площею понад 8700 га. Із них 5000 га перелогів і майже 2500 га лісів, а також болота, згарища минулих років і покинуті населені пункти.
Станом на 24 березня вже локалізовано 28 пожеж на площі понад 8000 га. На території двох лісництв — Луб’янського та Котовського — триває горіння.
Очільник Міндовкілля додав, що, на жаль, напередодні виявили ще чотири нові осередки загорянь у лісництвах Зони відчуження. Однак ситуація під контролем.
Нагадаємо, що 23 березня фахівці Міжнародного агентства з атомної енергетики зареєстрували збільшення концентрації цезію в повітрі над Києвом. Водночас запевнили, що воно не становить радіаційної небезпеки.