У Чернігівському навчально-реабілітаційному центрі номер 2 встановили компостер для опалого листя з каліфорнійськими черв'яками.
Про це повідомив телеканал Дитинець.
"Черв'яки виділяють спеціальну речовину, яка допомагає органіці перетворюватися на біогумус. При цьому такий гумус не має запаху", - каже голова ЧОО Українського товариства охорони природи Світлана Потоцька.
Додає, що з умовних 5 тонн органіки у компостері можна отримати 3 тонни натуральних добрив для грунтів. А опале листя тепер можна не спалювати. Адже це завжди ризик забруднити повітря й отримати дозу канцерогенів. Навіть їжа тепер не буде гнисти на звалищах та приваблювати тварин-безхатьків.
Черв'яки, котрі будуть "виконувати" основну роботу по компостуванню, невибагливі. Вони не потребують особливого догляду та витривалі. Єдиний нюанс - в холодну пору року їм потрібно облаштувати притулок у теплі.
Компостером вже зацікавилися місцеві мешканці. Вони приходять до керівництва центру та просять дозволу принести своє листя для компостування. У навчально-реабілітаційному центрі кажуть, що згодом планують встановити ще кілька компостерів. А вироблений гумус будуть використовувати не лише для власних потреб. Частину планують продавати.
Раніше ЕкоПолітика писала про те, що з опалого листя можна виробляти добриво, паливо та органічний папір. Патенти на усі ці технології подали українські винахідники.