У 2023 році при виробництві електроенергії підприємства 10 найбільших країн-забруднювачів збільшили викиди CO2 до рекордного показника у 24,5 млрд тонн. Це на 2,5% більше, аніж у 2022 році. У трійці лідерів – Китай, США та Індія.
Такі дані оприлюднив у своєму звіті “Статистичний огляд світової енергії 2024” Енергетичний інститут.
При цьому зазначається, що понад 53% усіх викидів минулого року при енергогенерації припадають саме на цих трьох лідерів за обсягами забруднення.
Топ-10 країн, які здійснюють викиди вуглекислого газу при виробництві енергії наведено на діаграмі:
Джерело: Energy Institute.
А ось як коливався рівень викидів CO2 у кожній цих країн у динаміці з початку тисячоліття:
Джерело: Energy Institute.
Промисловість Китаю утворила рекордні 11,2 млрд тонн CO2. Це на 642 млн тонн більше, ніж у 2022 році, та є найбільшим приростом за рік, починаючи з 2011 року. Причина: відновлення економічної діяльності в країні після обмежень через COVID-19 й початку кредитної кризи в будівельному секторі. При цьому все ще низький рівень виробництва будівельної сталі та цементу уповільнить зростання обсягів викидів й у 2024 році.
Індія також оновила свій максимум по викидах CO2. Їхній річний обсяг зріс на 8%, що еквівалентно 219 млн тонн, і досягнув позначки у 2,8 млрд тонн. Викиди демонструватимуть зростання ще кілька років, оскільки понад 75% електроенергії в країні генерується саме за рахунок вугілля. Спад можна прогнозувати лише тоді, коли в Індії пришвидшаться темпи будівництва потужностей для виробництва відновлюваної енергії.
В США річний обсяг викидів CO2 у промисловості скоротився на 158,5 млн тонн – до 4,64 млрд тонн. Це пояснюється одночасним дуже швидким розгортанням потужностей із відновлюваної енергетики та скороченням виробництва електроенергії на вугіллі. Експерти очікують, що до кінця цього десятиліття США досягнуть додаткового скорочення викидів в промисловому секторі.
росія, Саудівська Аравія та Іран продемонстрували традиційне зростання викидів CO2 у 2023 році — на рівні 1,6 млрд тонн, 620,4 млн тонн, 683,6 млн тонн відповідно.
10 країн, у яких за 2023 рік відбулися найбільші зміни в обсягах СО2, утворених при виробництві енергії, можна побачити нижче:
Джерело: Energy Institute.
Раніше ЕкоПолітика писала про те, що за прогнозами Міжнародного енергетичного агентства частка викопного палива у світовій генерації знизиться з 61% у 2023 році до 54% у 2026 році.
Як ми повідомляли, світове споживання вугілля досягло історичного максимуму завдяки Китаю та Індії.
Також ЕкоПолітика розповідала про 5 трендів для світових ринків електроенергії та ВДЕ.