Світовий банк представив аналітику щодо зелених закупівель у світі Shutterstock

Світовий банк представив аналітику щодо зелених закупівель у світі

Іван Шевчук

Не всі країни однаковою мірою готові залучати зелені публічні закупівлі, проте ніщо не заважає активніше застосовувати цей інструмент практично всюди

Сьогодні практично в усіх країнах світу є бодай якісь елементи зелених публічних закупівель. При цьому безумовними лідерами такого процесу є розвинуті країни Європи, Північної Америки та Східної Азії. Саме вони 20 років тому й почали враховувати екологічно складову при замовленні товарів та послуг. Про це йдеться у досліджені Світового банку "Зелені публічні закупівлі: огляд зелених реформ у національних системах публічних закупівель".

ЕкоПолітика пропонує аналіз цього документу.

Купувати з користю для довкілля

Зелені публічні закупівлі (ЗПЗ) - це закупівля державою та громадами товарів, робіт та послуг  з поліпшеними екологічними характеристиками. Експерти Світового банку вбачають запоруку ефективності цього механізму у тому, що обсяги публічних закупівель є доволі значними. На них в усьому світі щорічно припадає 11 трлн доларів США, а це близько 11% глобального валового продукту. В багатьох країнах, що розвиваються, саме держава є найбільшим покупцем товарів і послуг.

Дослідники зауважують, що зелений підхід при публічних закупівлях все частіше стає обов’язковим елементом таких закупівель.  Причому цей інструмент дедалі більше стає компетенцією не власне екологічних структур, а фінансових. Саме у міністерствах фінансів роблять поправку на екологію і кліматичні зміни, коли формують макроекономічну політику та готують бюджет.

Просто розпочни!

Експерти Світового банку запевняють, що для запровадження зелених закупівель не потрібно чекати, доки в державі буде відпрацьована уся необхідна правова база. Вони кажуть, що більшість країн починають свій шлях у ЗПЗ з допомогою простих критеріїв, як-от енергоефективність. Цей критерій відповідає одночасно і екологічним вимогам, і міркуванням економічної доцільності. Згодом сферу ЗПЗ можна буде розширити.

Дослідники визнають, що вартість екологічно чистих продуктів, послуг і робіт може виявитися вищою, ніж у тих, що не відповідають екологічним вимогам. Втім, вони зауважують, що з розвитком зеленого ринку споживачі все частіше віддаватимуть перевагу зеленому продукту, той ставитиме дедалі масовішим, а відтак – дешевшим. Іноді достатньо просто підтримати перспективний проект на старті.

Вдалий приклад Експерти Світового банку кажуть, що державні закупівлі відіграли провідну роль у створенні ринку електромобілів у Японії. Вже добре відомий і у нас Nissan Leaf, перший у світі серійний електромобіль, був представлений 2010 року. У перші роки виробництва більшість таких авто придбали місцеві органи влади. Протягом року після запуску виробництва майже половина з 619 заряджальних станцій були встановлені на території владних установ. Завдяки цій стартовій державній підтримці Nissan вдосконалив свої технології. Він розробив зарядні пристрої, що виявилися швидшими, меншим та дешевшими і встановив їх по всій Японії. Продажі його електромобілів різко зросли.

А що у нас?

У досліджені Світового Банку Україну згадали буквально кілька разів – у переліку країн, де взялися застосовувати підходи Програми ООН з довкілля (UNEP), які стосуються сталих публічних закупівель (SPP). Разом з Чилі, Грузією, Ліваном, Тунісом, Уругваєм та іншими.  Орієнтованість на принципи сталого розвитку відбита в Указі президента України  №722/2019 "Про Цілі сталого розвитку України на період до 2030 року".

Механізм сталих публічних закупівель багато у чому збігається з тим, що пропонують при реалізації зелених публічних закупівель, що їх дослідив Світовий банк. Тож у цьому сенсі участь України у програмі ООН отримала позитивну оцінку.

У досліджені зауважили, що не існує якогось єдиного шляху до запровадження ЗПЗ. У кожній країні він має свою специфіку, пов’язану із місцевими можливостями та екологічними загрозами.

З цікавого для нас - пропозиція Світового банку залучати міжнародні ресурси. "Немає жодної потреби розпочинати ЗПЗ на порожньому місці", - кажуть експерти.

Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що НБУ зобов’яже фінустанови оцінювати вплив своїх проєктів на довкілля.

Читайте також
ROZETKA переходить на біорозкладні пакети. Фото
ROZETKA переходить на біорозкладні пакети. Фото

Першу партію пакетів уже зробили

Як українські активісти протидіють екологічним катастрофам: три успішні кейси
Як українські активісти протидіють екологічним катастрофам: три успішні кейси

Екоактивісти намагались привернути увагу як громадськості, так і політиків, вийшовши на рівень законодавців

“Нікопольський завод феросплавів” зменшить викиди пилу на 55 тонн щодня
“Нікопольський завод феросплавів” зменшить викиди пилу на 55 тонн щодня

Дані про запиленість повітря в онлайн-режимі передаються в обласну екологічну інспекцію