Стрілець похвалився "двійкою" за прогрес України у впровадженні довкілевих норм ЄС

Стрілець похвалився "двійкою" за прогрес України у впровадженні довкілевих норм ЄС

Катерина Бєлоусова

Частина екоспільноти вважає "2" від Єврокомісії недостатнім прогресом, а інша – провалом

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець заявив про "очевидний прогрес" у впровадженні євроінтеграційних довкіллєвих реформ, який у 2023 році Єврокомісія оцінила на “2” за пʼятибальною шкалою.

На початку 2023 року Україна отримала від Єврокомісії "1", розповів він в інтервʼю для Delo.ua.

Він наголосив, що попередня оцінка характеризувала результати восьмирічної роботи, а нова лише прогрес 2022-2023 років. Переговорний розділ 27 "Environment/Довкілля" входить у Топ-5 розділів за кількістю актів права ЄС, які необхідно імплементувати – майже 200 директив та регламентів.

“Європейські партнери відзначили здатність України впроваджувати в умовах повномасштабної війни необхідне законодавство для узгодження таких "горизонтальних" питань, як якість води, управління відходами, хімічна безпека тощо”, – сказав Стрілець.

Серед євроінтеграційних здобутків 2023 року він назвав:

  • ратифікацію двох поправок до "Конвенції Еспо", що сприятиме підвищенню міжнародного іміджу України та розвитку добросусідських відносин з Європейською економічною комісією ООН; 
  • зміни державної системи моніторингу довкілля та низки документів щодо поліпшення якості повітря;
  • схвалення Закону №2804-IX "Про забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією", який набере чинності у червні 2024 року;
  • схвалення Водної стратегії України до 2050 року;
  • ратифікацію Нагойсько-Куала-Лумпурського додаткового протоколу про відповідальність і відшкодування, який допоможе Україні відновити втрачене біорізноманіття через терористичні дії росії; 
  • приєднання до Мінаматської конвенції про ртуть;
  • початок масштабної реформи системи управління відходами тощо. 

Варто зазначити, що після оприлюднення звіту Єврокомісії “Україна 2023” частина екоспільноти назвала двійку недостатнім прогресом, а інша – провалом. Адже значна частина прийнятих євроінтеграційних норм має половинчастий характер, а процеси розробки та ухвалення систематично затягується. 

Також в екоспільноті припускали, що вирішення питання щодо розвитку галузі біометану, зокрема розблокування його експорту, допомогло б Україні отримати вищу оцінку від Єврокомісії.

Нагадаємо, експерти оцінили роботу міністра захисту довкілля та природних ресурсів Руслана Стрільця у 2023 році на 4 за десятибальною шкалою, зокрема через відсутність прозорості та підзвітності роботи міністерства, та відсутність контакту з громадськими організаціями.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, Європейська комісія 8 листопада в офіційному звіті “Україна 2023” оцінила прогрес країни у сфері захисту довкілля та зміни клімату на "2" за пʼятибальною шкалою – “певний рівень”, а у лютому 2023 року Україна отримала "1" – “початковий рівень підготовки”.

Читайте також
Екоактивісти хочуть відправити міністерку Гринчук у відставку: вже створили петицію
Екоактивісти хочуть відправити міністерку Гринчук у відставку: вже створили петицію

Тиждень тому звільнення посадовиці вимагали на своєму пікеті під міністерством активісти ГО "Мархалівка. Підтримка”

Еколог викрив подвійні стандарти Міндовкілля у боротьбі зі зміною клімату
Еколог викрив подвійні стандарти Міндовкілля у боротьбі зі зміною клімату

Красиві гасла та плани боротьби України зі зміною клімату звучать від профільного міністерства на міжнародній арені, але робочі рішення кардинально від них відрізняються

Захист заповідників доручили посадовцю без профільної освіти: що про нього відомо
Захист заповідників доручили посадовцю без профільної освіти: що про нього відомо

До цього він керував Закарпатським обласним центром зайнятості