Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України затвердило Програму державного моніторингу вод на 2025 рік, яка охоплює 7 річкових басейнів – Дніпра, Дністра, Дунаю, Південного Бугу, Дону, Вісли та Причорномор'я.
Про це відомство проінформувало у Telegram.
За інформацією Міндовкілля, моніторинг проводитимуть у 547 пунктах, з них 139 – на масивах поверхневих вод, з яких здійснюється забір води для потреб населення.
Види моніторингу на постах будуть різними:
- у 87 пунктах здійснюватиметься діагностичний моніторинг;
- у 445 пунктах – операційний;
- у 15 пунктах – дослідницький.
Спеціалісти внесли до Програми додаткові пункти контролю якості вод:
- на річці Сейм – у зв'язку з тогорічною ситуацією із забрудненням річок Сейм та Десна з території рф та для продовження моніторингу поточної ситуації;
- в суббасейні Нижнього Дніпра та Дону – для дослідження впливу воєнних дій на поверхневі води.
Міністерство також визначило відомства, відповідальні за проведення моніторингу:
- Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) – за біологічними, гідроморфологічними та фізико-хімічними показниками;
Державне агентство водних ресурсів України (Держводагентство) – за фізико-хімічними, хімічними пріоритетними та басейновими специфічними показниками.
Результати моніторингу використовуватимуть для оцінки стану поверхневих вод та аналізу ефективності реалізації заходів, передбачених планами управління річковими басейнами.
Програма враховує міжнародні зобов’язання України щодо транскордонного співробітництва та потенційних ризиків забруднень вод внаслідок воєнних дій.
ЕкоПолітика ознайомилася з документом і з’ясувала, що на більшості території України планується контролювали 10-11 хімічних показників, проте виключення – Регіональний офіс водних ресурсів (РОВР) у Харківській області та Сіверсько-Донецьке басейнове управління водних ресурсів (БУВР). Тут контролюватимуть 16 хімічних показників через наближеність до зони бойових дій. Періодичність відбору проб – 12 разів на рік.
Гідроморфологічні показники перевірятимуться не у всіх РОВР та БУВР, а тільки у визначених Додатком до наказу. Загалом контролюватимуть 16 показників із періодичністю 1 раз на 6 років.
Ознайомитися з документом можна на сайті Міндовкілля за посиланням.
Нагадаємо, у середині грудня 2024 року Україна отримала від Кореї 3 мобільні лабораторії для контролю якості води. Також на початку листопада 2024 року Міндовкілля представило проєкти ДСТУ щодо моніторингу якості води за нормами ЄС.