Рахунок до росії за викиди вуглекислого газу через війну досяг позначки у $32 млрд shutterstock

Рахунок до росії за викиди вуглекислого газу через війну досяг позначки у $32 млрд

Ганна Велика

Але фактична шкода для клімату може бути ще більшою

Широкомасштабне вторгнення росії вже спричинило 175 млн тонн викидів парникових газів. Збитки для клімату через це забруднення становлять щонайменше $32 млрд.

Такі підрахунки наводять у пресрелізі, який надійшов до редакції ЕкоПолітики, фахівці Ініціативи з обліку викидів парникових газів від війни.

Вони доповідають, що за перші 12 місяців повномасштабне вторгнення росії в Україну призвело до викиду 120 млн тонн вуглецю. За 24 місяці великої війни викиди продовжили зростати та наразі становлять 175 млн тонн вуглецю. Це перевищує річні викиди від такої високоіндустріальної країни, як Нідерланди, і зіставне з використанням 90 млн бензинових автомобілів на дорогах, або з будівництвом 260 вугільних електростанцій по 200 МВт кожна.

“Поки світ намагається скорочувати викиди вуглецю для уникнення кліматичної кризи, російська агресія призводить до значних додаткових обсягів викидів. Більше третини цих викидів відбуваються за межами кордонів України, підтверджуючи, що вплив війни росії на довкілля не знає кордонів”, — говорить провідний автор звіту Леннард де Клерк.

Експерти звертають увагу на те, що вплив війни на клімат посилюється із кожним місяцем через бойові дії, пожежі, руйнування інфраструктури та інші прямі й непрямі впливи. А масштабні атаки на українську електричну мережу призвели до багатьох неконтрольованих витоків SF6 (гексафториду сірки) – парникового газу, потужнішого ніж вуглекислий газ, метан і оксид азоту.

“На воєнні дії припадає майже третина оціненої шкоди для клімату, оскільки військові операції потребують величезних обсягів обладнання, боєприпасів і вибухових речовин, виробництво яких є дуже вуглецевоємним, а також великих обсягів палива, що призводить до непрямих і прямих викидів парникових газів. Крім того, вплив військових ланцюгів постачання на клімат є недостатньо вивченим, і фактична шкода для клімату може бути ще більшою”, — коментує співавтор звіту Микола Шлапак.

Фахівці попередили, що російський шкідливий вплив на клімат продовжиться навіть після закінчення війни, адже відбудова пошкодженої та знищеної інфраструктури становитиме велике джерело викидів. Вони значною мірою пов’язані з виготовленням цементу і сталі та, за прогнозами, складуть аж 56 млн тонн вуглекислого газу.

Тому експерти закликають у плануванні відбудови враховувати ці викиди та впроваджувати більш екологічні та кліматично-дружні практики, які дозволять їх зменшити.

Нагадаємо, що дослідження експертів з обліку вуглецю показало, що війна в Україні поглиблює кліматичну кризу.

Читайте також
Як тепер живе Нацпарк “Кам’янська Січ”, по якому лінія фронту пройшлася двічі
Як тепер живе Нацпарк “Кам’янська Січ”, по якому лінія фронту пройшлася двічі

Він знаходиться фактично на лінії бойового зіткнення

Експерти розкритикували план Міндовкілля щодо виконання Екологічного договору для України 
Експерти розкритикували план Міндовкілля щодо виконання Екологічного договору для України 

Проєкт цього документу міністерство розробило й оприлюднило на початку травня

Через війну в Україні можуть зникнути окремі види птахів
Через війну в Україні можуть зникнути окремі види птахів

Деяких із них ми можемо втратити назавжди

Екологічні збитки від обстрілу ДніпроГЕСу сягнули 140 мільйонів гривень
Екологічні збитки від обстрілу ДніпроГЕСу сягнули 140 мільйонів гривень

Обрахунок збитків триває і сума шкоди буде збільшуватися