Європа досягла встановленої потужності в 6,4 млрд кубометрів біометану на рік, що на 37% більше, аніж у 2022-2023 роках.
Такі дані оприлюднила Європейська біогазова асоціація (European Biogas Association – EBA).
Її фахівці склали вичерпну карту з нанесеними на неї всіма відомими біометановими установками в Європі. Це вже п’яте видання цієї карти. Воно містить дані станом на червень 2024 року.
Згідно з нею, в Європі кількість заводів з виробництва біометану досягла 1548 одиниць. Порівняно з попередніми виданнями Європейської карти біометану, кількість заводів різко зросла (483 заводи у версії 2018 року, 729 у версії 2020 року, 1023 у версії 2021 року та 1322 у виданні 2022-23 років).
Зафіксовано, що понад 80% зареєстрованих біометанових установок підключені до газової мережі, причому майже половина з них (49%) підключена до розподільчої мережі, а 14% до транспортної мережі.
Аналітики зазначили, що загальна встановлена потужність європейського біометану допоможе уникнути майже 29 млн тонн викидів CO2 щорічно та виробляти 830 тис. тонн органічних добрив на рік.
Вони розрахували, що наявні станції також можуть забезпечувати відновлюваною енергією 5 млн європейських домогосподарств протягом року або заправляти 145 тис. біо-СПГ протягом року, забезпечуючи довгострокові цілі Європи щодо енергетичної безпеки та пом’якшення клімату.
Найбільшим виробником біометану в ЄС залишається Німеччина. Але експерти зазначили, що країна призупинила будівництво нових заводів.
Франція є однією з країн, яка лідирує у розвитку виробництва біометану, і майже подвоїла свої потужності порівняно з попереднім виданням цієї карти.
Італія також продемонструвала значне зростання. Країна збільшила кількість заводів у 4 рази та їхню загальну потужність більш ніж у 3 рази.
Велика Британія та Данія зберегли свої позиції серед п’ятірки провідних виробників біометану в Європі.
“Карта біометану 2024 року підкреслює значне зростання сектору біометану, демонструючи рішучість галузі в досягненні цілей REPowerEU. Щоб підтримувати цей прогрес, для держав-членів ЄС вкрай важливо визначити чіткі цілі та шляхи, а для самого ЄС підтримувати цей сектор довгостроковою політикою та спрощенням адміністрування для операторів. Це зобов’язання забезпечить надійний і стійкий енергетичний перехід по всій Європі”, – сказала Джулія Канчіан, Генеральний секретар ЄБА.
Нагадаємо, у квітні ЕкоПолітика повідомляла, що українська електроенергія та біометан отримають маркування про походження. Раніше, 20 березня, Верховна Рада схвалила в цілому законопроєкт №9456 “Про внесення змін до Митного кодексу України щодо митного оформлення біометану”, який мав розблокувати експорт біогазу до ЄС. А 14 травня Володимир Зеленський підписав цей документ.