Подолання бідності та захист природи: 17 цілей сталого розвитку за версією ООН ООН

Подолання бідності та захист природи: 17 цілей сталого розвитку за версією ООН

Романа Слісар

Щонайменше третина з пунктів стосуються питань екології, захисту довкілля та раціонального використання ресурсів.

У вересні 2015 року всі 193 члени Організації Об’єднаних Націй ухвалила "Порядок денний 2030" – план, що чітко означує світ, якого організація прагне для всіх націй без винятків.

З відповідним документом можна ознайомитися на сайті глобальної мережі UN Global Compact – ініціативи ООН, яка поєднує ООН та компанії по всьому світу.

У центрі плану – 17 Цілей сталого розвитку (ЦСР):

  1. Подолання бідності в усіх її формах та всюди

Зокрема передбачається до 2030 року ліквідувати крайню бідність для всіх людей в усьому світі (нині крайня бідність визначається як проживання на суму менш ніж $1,90 на день) та скоротити частку чоловіків, жінок і дітей будь-якого віку, що живуть у злиднях у всіх їх проявах, згідно з національними визначеннями, принаймні наполовину.

2. Подолання голоду, досягнення продовольчої безпеки, поліпшення харчування і сприяння сталому розвитку сільського господарства

Передбачається покінчити з голодом і забезпечити всім, особливо малозабезпеченим і вразливим групам населення, зокрема немовлятам, цілорічний доступ до безпечної, поживної та достатньої їжі. Шлях до цього ООН вбачає в збільшенні інвестування в сільську інфраструктуру та сільськогосподарські дослідження, усуненні торговельних обмежень, викривлень на світових ринках сільськогосподарської продукції.

3. Забезпечення здорового способу життя та сприяння благополуччю для всіх у будь-якому віці

Планується знизити глобальний коефіцієнт материнської та дитячої смертності, покласти край епідеміям СНІДу, туберкульозу, малярії та тропічних хвороб, забезпечити боротьбу з гепатитом, захворюваннями, що передаються через воду та іншими інфекційними захворюваннями. Покращувати профілактику та лікування залежності від психоактивних речовин, зокрема зловживання наркотичними засобами й алкоголем.

4. Забезпечення всеохоплюючої і справедливої якісної освіти та заохочення можливості навчання впродовж усього життя для всіх

ООН закликає ліквідувати гендерну нерівність у сфері освіти, щоб усі учні здобували знання і навички, необхідні для сприяння сталому розвитку, збільшити кількість стипендій та кваліфікованих учителів.

5. Забезпечення гендерної рівності, розширення прав і можливостей усіх жінок та дівчаток

Планується ліквідувати всі форми дискримінації щодо всіх жінок і дівчаток, ліквідувати всі форми насильства у публічній і приватній сферах, активніше використовувати високоефективні технології для сприяння розширенню прав та можливостей жінок.

6. Забезпечення наявності та раціонального використання водних ресурсів і санітарії 

Цей пункт наголошує на необхідності доступу до питної води, покращенні її якості, зменшення забруднення, ліквідації скидання відходів і зведення до мінімуму викидів небезпечних хімічних речовин та матеріалів.

7. Забезпечення доступу до недорогих, надійних, стійких і сучасних джерел енергії

Йдеться про загальний доступ до недорогого, надійного і сучасного енергопостачання, збільшення частки енергії з відновлюваних джерел та подвоєння глобальних показників підвищення енергоефективності.

8. Сприяння поступальному, всеохоплюючому та сталому економічному зростанню, повній і продуктивній зайнятості та гідній праці для всіх

ООН заявляє на необхідності скорочення рівня безробіття. Разом з тим – викорінити примусову та дитячу працю, покінчити з сучасним рабством і торгівлею людьми.

"Прагнути, щоб економічне зростання не супроводжувалося погіршенням стану навколишнього середовища", – наголошують у документі.

9. Створення стійкої інфраструктури, сприяння всеохоплюючій і сталій індустріалізації та інноваціям

Серед низки інших кроків підкреслюють необхідність розширити доступ до інформаційно-комунікаційних технологій та забезпечення загального і недорогого доступу до інтернету в найменш розвинених країнах.

10. Скорочення нерівності всередині країн та між ними

За мету ООН ставить поступове досягнення й підтримку зростання доходів найменш забезпечених 40% населення на рівні, що перевищує середній по країні. Крім того, згадують сприяння впорядкованій, безпечній, законній і відповідальній міграції та мобільності людей, проведення спланованої і добре продуманої міграційної політики.

11. Забезпечення відкритості, безпеки, життєстійкості й екологічної стійкості міст і населених пунктів

Пункт включає в себе доступ до безпечного недорогого житла й основних послуг, безпечний, недорогий, екологічно стійкий транспорт, зменшення негативного екологічного впливу міст.

12. Забезпечення переходу до раціональних моделей споживання і виробництва

Планується скоротити вдвічі в перерахунку на одну особу населення загальносвітовий обсяг харчових відходів, домогтися екологічно раціонального використання хімічних речовин, рекомендувати компаніям, особливо великим і транснаціональним, застосовувати сталі методи виробництва та відображати інформацію про раціональне використання ресурсів у своїх звітах.

13. Вжиття невідкладних заходів щодо боротьби зі зміною клімату та його наслідками

ООН наголошує – необхідно підвищувати опірність і здатність адаптуватися до небезпечних кліматичних явищ і стихійних лих у всіх країнах. Розвиненим державам – виконувати взяті на себе зобов’язання, пов’язані зі зміною клімату, а також сприяти створенню відповідних механізмів в найменш розвинених країнах.

14. Збереження та раціональне використання океанів, морів і морських ресурсів в інтересах сталого розвитку

"До 2025 року забезпечити запобігання та суттєве скорочення будь-якого забруднення морського середовища, зокрема внаслідок діяльності на суші, включно з забрудненням морським сміттям і поживними речовинами... Мінімізувати і ліквідувати наслідки закислення океану завдяки розвитку наукового співробітництва на всіх рівнях", – зазначають в документі, додавши, що необхідне також регулювання рибного промислу.

15. Захист та відновлення екосистем суші та сприяння їх раціональному використанню, раціональне лісокористування, боротьба з опустелюванням, припинення і повернення назад (розвертання) процесу деградації земель та зупинка процесу втрати біорізноманіття

Відповідно до зобов’язань, що випливають з міжнародних угод, забезпечити збереження, відновлення та раціональне використання наземних і внутрішніх прісноводних екосистем та їхніх послуг, зокрема лісів, водно-болотних угідь, гір і посушливих земель, вести боротьбу з опустелюванням, відновити деградовані землі та ґрунти, покласти край браконьєрству і контрабандній торгівлі охоронюваними видами флори й фауни.

16. Сприяння побудові миролюбного й відкритого суспільства в інтересах сталого розвитку, забезпечення доступу до правосуддя для всіх і створення ефективних, підзвітних та заснованих на широкій участі інституцій на всіх рівнях

Скоротити поширеність насильства, покласти край наругам, експлуатації, торгівлі людьми, скоротити масштаби корупції та хабарництва у всіх їхніх формах.

17. Зміцнення засобів здійснення й активізація роботи в рамках Глобального партнерства в інтересах сталого розвитку

ООН закликає прийняти і застосовувати режими заохочення інвестицій в інтересах найменш розвинених країн, надавати країнам, що розвиваються, допомогу, заохочувати універсальну, засновану на правилах, відкриту, недискримінаційну і справедливу багатосторонню торговельну систему в рамках СОТ.

Раніше ЕкоПолітика писала,  що у День Землі генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш закликав людство припинити нещадну експлуатацію ресурсів планети й самовбивчу війну з природою.

Читайте також
В Іспанії затвердили євродирективу про корпоративну звітність зі сталого розвитку
В Іспанії затвердили євродирективу про корпоративну звітність зі сталого розвитку

Це стало важливим кроком для країни у наближенні до стандартів сталого розвитку ЄС

У Берліні запустили Міжнародну платформу дій для зеленого відновлення України 
У Берліні запустили Міжнародну платформу дій для зеленого відновлення України 

Очільник Міндовкілля стверджує, що вона створить всі умови для започаткування та ефективної діяльності нових проєктів у сфері “зеленого” відновлення в Україні

В Україні обговорили, як зробити процес післявоєнного відновлення економіки зеленим
В Україні обговорили, як зробити процес післявоєнного відновлення економіки зеленим

Відбулася презентація дослідження щодо потреб відновлення державної економіки

Україна передала Єврокомісії План з Ukraine Facility: ключові реформи зеленого переходу
Україна передала Єврокомісії План з Ukraine Facility: ключові реформи зеленого переходу

Реформи передбачають створення ринку квот на викиди забруднюючих речовин