Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування планує розглянути 52 законопроєкти, щодо яких комітет визначено головним, і 30 законопроєктів, до яких потрібно подати пропозиції.
План роботи депутатів за довкіллєвим напрямком є у публічному доступі на сайті екокомітету.
У Розділі І поданий перелік проєктів законодавчих актів, які депутати мають підготувати на розгляд парламенту і щодо формування яких комітет є головним. Зокрема, серед них:
- Проєкт Закону №3091 “Про державний екологічний контроль” (доопрацьований, друге читання). Цей документ планують також обговорити на виїзних засіданнях комітету. Його доопрацювання після першого читання триває з 2021 року.
- Проєкт Закону №4461 “Про території Смарагдової мережі” (доопрацьований).
- Проєкт Закону №5342 “Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання жорстокому поводженню з тваринами та виконання міжнародних зобов’язань із захисту диких тварин”.
- Проєкт Закону №5379 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння розвитку територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
- Проєкт Закону № 5408 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення механізму оцінки впливу на довкілля при веденні лісового господарства”.
- Проєкт Закону №5602 “Про внесення змін до Загальнодержавної програми зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об’єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему”.
- Проєкт Закону України №6018, №6018-1, №6018-2 “Про екологічне страхування”.
- Проєкт Закону №10066, №10066-1, №10066-2 “Про упаковку та відходи упаковки”.
- Проєкт Закону №11318 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення лісових відносин”.
- Проєкт Закону №11489 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення питання визначення меж прибережних захисних смуг у разі їх відсутності”.
- Проєкт Закону №11534 “Про кліматичну безпеку”.
- Проєкт Закону №12356 “Про Загальнодержавну цільову екологічну програму поводження з радіоактивними відходами”.
Також законотворці працюватимуть над низкою законопроєктів, пов’язаних із полюванням та жорстоким поводженням із тваринами, охороною флори та фауни, Чорнобильською зоною відчуження, надрами.
У Розділі ІІ перелічені законопроєкти, які екокомітет має розглянути та подати свої пропозиції. Зокрема, це такі документи:
- Проєкт Закону №11309 “Про внесення змін до статті 91 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення адміністративної відповідальності за порушення правил охорони та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду”.
- Проєкт Закону №11486 “Про захист вод від забруднення, спричиненого нітратами із сільськогосподарських джерел”.
- Проєкт Закону №12058 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відновлення деградованих земель, стимулювання вирощування енергетичних рослин та виробництва альтернативного біопалива”.
- Проєкт Закону №12145 “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та статті 241 Кримінального кодексу України щодо удосконалення відповідальності за порушення вимог щодо охорони атмосферного повітря”.
- Проєкт Закону №12386 “Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення функціонування індустріальних парків і запровадження моделі еко-індустріального парку в Україні”.
Нагадаємо, що прийняття закону про реформу Державної екологічної інспекції Єврокомісія чекала від України ще у 2024 році. І Міндовкілля декларувало реформу ДЕІ як один із пріоритетів відомства на минулий рік. У липні 2024 року відповідний законопроєкт №3091 про реформу, яка триває вже 7 років, презентували представникам ЄС.