Питна вода із-за кордону: в Україні спостерігається дефіцит прісної води належної якості Shutterstock

Питна вода із-за кордону: в Україні спостерігається дефіцит прісної води належної якості

Людмила Гончаренко

Ситуація є критичною тому, що у нас всі наші системи водопостачання зношені і це призводить до великих втрат води на шляху транспортування

Згідно з прогнозами Інституту водних проблем і меліорації, вже до 2050 року Україні доведеться імпортувати питну воду. 

Як свідчать офіційні дані, в 13-ти областях України уже зараз спостерігається природний дефіцит прісної води належної якості. При цьому лише в 713 сільських населених із понад 26 тисяч використовують привізну воду.

Про це пише dw.com

Найбільш гостро ця проблема стоїть для південних областей – Дніпропетровської, Запорізької, Миколаївської та Одеської, уточнює голова громадської організації "Всеукраїнська екологічна ліга" Тетяна Тимочко. 

Експертка також зазначає, що і в інших регіонах, через деградацію поверхневих та підземних джерел, проблема загострюється. До того ж, приблизно 20% добрив та пестицидів, що використовують на полях, потрапляють у водні об'єкти. 

За даними директора Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України Михайла Ромащенка, лише на модернізацію систем водного постачання Україні знадобиться не менше п'яти мільярдів доларів.

"Ситуація є критичною тому, що у нас всі наші системи водопостачання зношені, на шляху транспортування втрачається до 50 відсотків води, яка забирається", вказує фахівець.

За словами Ромащенка, Україні терміново необхідно перейти на систему замкненого водооборотного водопостачання.  Тобто треба всі системи обладнувати очисними спорудами, які б давали можливість повторно використовувати воду, а не скидати неочищені води в поверхневі водні об'єкти і забруднювати їх, погіршуючи природну ситуацію.

Академік також підкреслює,що основними загрозами для кількості та якості питної води в Україні є зміна клімату, яка уже призводить до зменшення річкового стоку та інфільтраційного живлення підземних вод в Україні. За його словами, наявні запаси придатних для користування підземних вод, які оцінюють у близько 22,5 мільйона кубічних метрів, не здатні вирішити проблему країни в питній воді.

Тим часом, Державна екологічна інспекція України повідомила, що за даними національної гідрометслужби, концентрація токсичних сполук в українських річках у 30-40 разів перевищує гранично допустимі норми.

"Тому, згідно з прогнозами Інституту водних проблем і меліорації, вже до 2050 року Україні доведеться імпортувати питну воду", – зазначив голова відомства Андрій Мальований.

Він пояснив, що до дефіциту питної води призведе скидання небезпечних речовин, недостатнє очищення стоків і засмічення річок.

Нагадуємо, ЕкоПолітика писала про те, що інженери з Харкова спроєктували перший в Україні річковий сміттєвий уловлювач "Trash Killer", попередня вартість якого сягає 80-120 тисяч гривень.

Читайте також
У Мінрегіоні сказали, що «водна інфраструктура» буде серед пріоритетів співпраці України та Ізраїлю
У Мінрегіоні сказали, що «водна інфраструктура» буде серед пріоритетів співпраці України та Ізраїлю

За словами міністра, нині доступ до систем питного водопостачання мають 69% людей

Водопровідні труби можуть погіршувати якість води — екологи
Водопровідні труби можуть погіршувати якість води — екологи

Встановлено, що труби ТМ "Зелений світ" більш кращі за показниками безпеки

Яку воду краще пити та як перевірити її якість у домашніх умовах. Відео
Яку воду краще пити та як перевірити її якість у домашніх умовах. Відео

Є кілька способів перевірити якість води вдома

В Україні перевірять 507 найбільших забруднювачів водойм: підготували список
В Україні перевірять 507 найбільших забруднювачів водойм: підготували список

Серед підприємств-забруднювачів левову частку становлять об'єкти комунального господарства та промисловості