У Вишгороді, що під Києвом, відкрили сучасну лабораторію моніторингу вод, яка перевірятиме якість води в річці Дніпро.
На її створення витрачено майже 0,5 млн євро українських та європейських коштів, повідомляє пресслужба Міндовкілля.
"Її цінність у тому, що ми зможемо чітко зрозуміти, які саме забруднювачі є у водоймах басейну Дніпра. Лабораторія досліджуватиме характерні для Дніпра, Прип'яті, Десни речовини, виявлятиме вплив країн-сусідів на спільні водойми й забруднювачів. Це нові можливості для захисту здоров'я людей та довкілля”, – сказав очільник Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів Роман Абрамовський.
За його словами, Україна посідає 125-те місце серед 180 країн за показником “кількість питної води на душу населення”.
Нове обладнання лабораторії здатне визначати важкі метали, промислові хімікати та пестициди, навіть у низьких концентраціях. Зокрема, Європейський Союз закупив таке аналітичне обладнання: газовий хроматограф з масспектричним детектором, атомно-адсорбційний спектрофотометр, атомний флуоресцентний спектрометр, твердофазну систему екстракції, систему очистки води, тощо.
Очікується, що результати досліджень допоможуть зменшити ризики, пов’язані з наслідками від промислового забруднення та сільського господарства для людей, екосистем і секторів економіки, які використовують воду.
"Якість води має важливе значення для життя та здоров’я населення, стійкого сільського господарства та економічного зростання. Протягом багатьох років для України якість води була проблемним питанням – ЄС радий долучитися до його розв'язання. Розуміння того, що є у воді, - це перший крок, щоб зробити її більш чистою та безпечною. А лабораторія моніторингу вод у Вишгороді тепер зможе надавати найсучасніші дані", – зазначила Клое Алліо, керівниця відділу співробітництва у сфері економіки, енергетики, інфраструктури та довкілля Представництва Європейського Союзу в Україні.
Нині триває процес отримання міжнародної акредитації за стандартом ISO/EN 17025:2017.
Крім лабораторії у Вишгороді, в Україні створено ще 3 лабораторії для забезпечення контролю якості води відповідно до європейських стандартів: в Івано-Франківську, Слов’янську та Одесі. Обладнання цих трьох лабораторій здійснено коштом українського бюджету.
Як повідомляла ЕкоПолітика, у результаті масштабного дослідження на понад 67 тис. речовин, яке провели в басейні річки Дніпро, у воді виявили 21 забруднювальну речовину, зокрема важкі метали.