ООН закликали вивчити можливості геоінженерії для охолодження планети shutterstock

ООН закликали вивчити можливості геоінженерії для охолодження планети

Катерина Бєлоусова

Наразі технологія сонячної геоінженерії фактично заборонена

Швейцарія подала пропозицію на екологічну асамблею ООН щодо можливості створення експертної групи з дослідження  ризиків, переваг та неоднозначності технології сонячної геоінженерії (SRM).

Країна ініціювала глобальну дискусію щодо вивчення технології штучного затемнення сонця для зменшення глобального потепління, повідомляє The Guardian.

Асамблея розпочнеться у Кенії наприкінці лютого.

Зазначається, що ця технологія маловивчена та потенційно може негативно вплинути на озоновий шар Землі. Адже вона імітує ефект великого виверження вулкана – наповнення атмосфери часинками діоксиду сірки, які відбивають частину сонячного тепла та світла назад у космос.

Швейцарія пропонує ООН зібрати інформацію про поточні дослідження SRM та створити консультативну групу, яка могла б запропонувати майбутні варіанти.

Прихильники пропозиції, включаючи Програму ООН з навколишнього середовища (UNEP), стверджують, що дослідження необхідні для забезпечення багатостороннього нагляду за новими технологіями, що змінюють планету. В іншому випадку такі технології неконтрольовано можуть випробувати могутні уряди або ж мільярдери.

В матеріалі розповіли, що за словами представників американського стартапу Make Sunsets, вони вже провели випробування у Мексиці.

Проте критики стверджують, що таке обговорення загрожуватиме поточній забороні геоінженерії та може призвести до її легалізації. Зокрема вони побоюються, що використання сонячної геоінженерії може негативно вплинути на скорочення викидів вуглецю та озоновий шар планети.

“Мета Швейцарії при поданні пропозиції полягала в тому, щоб усі уряди та відповідні зацікавлені сторони були інформовані про технології SRM, зокрема про можливі ризики та транскордонні наслідки. Намір полягав не в тому, щоб сприяти або активізувати сонячну геоінженерію, а в тому, щоб поінформувати уряди, особливо в країнах, що розвиваються, про те, що відбувається”, – підкреслив посол Швейцарії з питань навколишнього середовища Фелікс Вертлі.

Виконавча директорка UNEP Інгер Андерсен наголосила на важливості глобальної розмови про SRM у своїй вступній промові до делегатів на попередній зустрічі в Найробі. Вона та її колеги підкреслили, що цей крок є радше попереджувальним, ніж таким, що схвалює технологію.

Зазначається, що Швейцарія пропонувала розглянути питання SRM у 2019 році, але цю тему заблокували США та Саудівська Аравія. Раніше цю технологію фінансувала промисловість викопного палива. Однак в останні роки її почали підтримувати деякі лідери думок, зокрема актори, філантропи, фінансисти та високотехнологічні підприємці.

Вертлі підкреслив, що у 2024 році дебати щодо SRM просунулися і технологію готові обговорити.

Нагадаємо, дослідження вчених з Утрехтського університету, Нідерланди, показало, що критична система течій Атлантичного океану (AMOC) знаходиться під загрозою і може зупинитися, що призведе до катастрофічних кліматичних змін в усьому світі.

Раніше ЕкоПолітика аналізувала особливості технології геоінженерії. На думку деяких вчених, технологія дозволить “виграти час” для справедливого зеленого переходу.

Читайте також
Через зміну клімату 1 млн гектарів Півдня України можуть піти під воду
Через зміну клімату 1 млн гектарів Півдня України можуть піти під воду

Якщо глобальна температура підвищиться на 2°C – зміна клімату стане невідворотною

Ціна кліматичної бездіяльності вища, ніж прийнятих заходів – ВМО
Ціна кліматичної бездіяльності вища, ніж прийнятих заходів – ВМО

Протягом 2025-2100 років загальна вартість бездіяльності оцінюється в $1266 трильйонів

Європа не готова до швидко зростаючих кліматичних ризиків – EEA
Європа не готова до швидко зростаючих кліматичних ризиків – EEA

5 категорій ризиків потребують термінових заходів

У лютому середня температура перевищила кліматичну норму на 1,77°C
У лютому середня температура перевищила кліматичну норму на 1,77°C

Лютий став дев'ятим місяцем поспіль, у якому зареєстрували найвищі температури за всю історію спостережень