Не газом єдиним: у Данії успішно використовують солому як альтернативне джерело енергії lastebil.no

Не газом єдиним: у Данії успішно використовують солому як альтернативне джерело енергії

Розповідаємо про досвід скандинавської країни у використанні соломи в енергетичних цілях

Данія стала світовим лідером з енергетичного використання цього побічного продукту агропромислового виробництва.

Про досвід Данії у виробництві енергії із соломи розповіли на сайті Біоенергетичної асоціації України.

Як зазначається, використання соломи для виробництва енергії суттєво зросло в країні з 1980-х років. Зокрема, за останні 30 років споживання соломи для виробництва електричної енергії зросло більш ніж у 12 разів і нині досягає 4,5 тис. ТДж (320 тис. т).

Найбільшою перевагою використання соломи в енергетичному секторі є її СО2-нейтральність як палива, завдяки чому в атмосфері не збільшується обсяг парникових газів. Солома, що використовується як паливо, здатна забезпечити різні енергетичні потреби підприємств: від генерування теплової енергії (гарячої води, повітря) до отримання високотехнологічної пари, що може бути використана для виробництва електроенергії. Тож досвід Данії в цьому секторі ВДЕ є корисним і цікавим для України.

У структурі споживання ВДЕ солома становить 7%; в структурі споживання біомаси – близько 13%, додають у UABIO. Загалом близько 1,4% електричної енергії в Данії виробляється із соломи.

"Завдяки реалізації цілеспрямованої стратегії та розвитку технологій Данія стала світовим лідером із виробництва енергії з соломи. Частка соломи становить понад 2% у загальному виробництві енергії і близько 10% – у виробництві відновлюваної енергії в Данії", – йдеться в публікації.

Де застосовується та які перспективи

Нині солома головно використовується як паливо в індивідуальних фермерських установках, станціях централізованого теплопостачання і на великих електростанціях і ТЕЦ. Зокрема, у великих ТЕЦ споживається 3,4 тис. ТДж (240 тис. т), у малих – 3,5 тис. ТДж (250 тис. т). У системах централізованого теплопостачання для виробництва теплової енергії використовується 8,2 тис. ТДж (585 тис. т) соломи.

У майбутньому з розвитком і здешевленням відповідних технологій солома також може застосовуватися для виробництва рідких біопалив, відновлюваних газів, а також різноманітних біоматеріалів і продуктів.

Приклад Данії засвідчує, що солома може бути потужним джерелом відновлюваної енергії. У країні 14% отриманої соломи використовується для енергетичних потреб. На цій сировині працюють 70 великих котлів у містах, 10 000 котлів потужністю до 1 МВт у фермерських господарствах і 7 електростанцій. Спалювання 8 млн тонн біопалива дає змогу Данії економити 3 млрд куб. м газу за рік.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, уряд Данії схвалив план будівництва в Північному морі штучного острова, який забезпечить електроенергією мільйони домогосподарств.

Читайте також
Посадовці Трампа хочуть змусити МЕА відмовитися від підтримки "зеленої" енергетики
Посадовці Трампа хочуть змусити МЕА відмовитися від підтримки "зеленої" енергетики

У разі незгоди з їхньою позицією США прагнуть послабити або взагалі паралізувати роботу найважливішої у світі дослідницької установи у галузі енергетики 

На Львівщині почали будувати Сокальську ГЕС
На Львівщині почали будувати Сокальську ГЕС

Її планують ввести в експлуатацію у третьому кварталі цього року