Названі наслідки російської агресії для довкілля за 16-22 червня. Дайджест Shutterstock

Названі наслідки російської агресії для довкілля за 16-22 червня. Дайджест

Катерина Бєлоусова

Повне розмінування територій України триватиме 5-10 років

Протягом тижня 16-22 червня 2022 року російські війська продовжують колосальні руйнування в Україні і чинять злочини проти довкілля, які документують фахівці Оперативного штабу. 

Міндовкілля заручилося підтримкою провідних міжнародних юридичних фірм для підготовки позовів проти країни-агресора, повідомляє Міндовкілля.

Міністр з питань екологічного переходу Італії Роберто Чінголані зазначив, що Італія допоможе Україні обрахувати збитки довкіллю від російської агресії.

20 червня Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №2207-1-д "Про управління відходами", який закладає основу для правового регулювання управління відходами, зокрема утвореними внаслідок війни. Цей рамковий закон запустить в Україні реформу галузі та наблизить українське законодавство до стандартів ЄС.

Загрози ядерній та радіаційній безпеці

Запорізька АЕС продовжує працювати в окупації, а до працівників застосовують репресії. Персонал працює під великим тиском, зафіксовані факти знущання, викрадення людей.  Ядерна безпека на ЗАЕС продовжує перебувати під загрозою.

У Зоні відчуження Чорнобильської АЕС продовжується робота з ліквідації наслідків окупації. Через літню спеку, велику кількість мін та сигнальних ракет, залишених російськими окупантами у Зоні суттєво підвищився рівень пожежної небезпеки. Волонтери надали пожежникам необхідне спорядження.

Також техніка російської армії спричинила ризики перенесення радіоактивного забруднення за межі Зони. Радіаційне обстеження ділянки шляху Київ – Іванків – КПП "Дитятки", проведене 14-15 червня, показало, що рівень радіації знаходяться в межах природних фонових значень. Також планується радіаційне обстеження територій Гостомельської, Бучанської, та Ірпінської громад на розмінованих територіях.

Атаки на інфраструктурні та промислові об’єкти

16 червня 

  • російські війська завдали ракетного удару по підприємству харчової промисловості в Харкові; 
  • внаслідок обстрілів сталася пожежа на площі 800 кв.м. на хімічному заводі "Коагулянт" у місті Пологи Запорізької області. Рятувальники ліквідували пожежу, хімічної загрози населенню не виникло.

18 червня

  • обстріл газопереробного підприємства в Ізюмському районі на Харківщині спричинив пожежу, яку гасили 6 днів;
  • 6 ракетних ударів по Кременчуцькому нафтопереробному заводу, і 2 удари – по Кременчуцькій ТЕЦ. НПЗ і ТЕЦ з 24 лютого зазнали найбільших атак і руйнувань серед усієї інфраструктури Полтавщини;
  • 3 удари крилатими ракети по нафтобазі в Новомосковському районі Дніпропетровської області, під час гасіння якої вибухнув резервуар з паливом. Масштабна пожежа тривала 108 годин, загинуло 3 людини;
  • ракети вразили завод пластикових вікон та ковбасний цех в Миколаєві.

21 червня внаслідок російського обстрілу в Харкові сталося декілька пожеж, найбільша з яких – у складському приміщенні на площі близько 3000 м2.

22 червня 

  • атака на найпотужнішу в Україні Вуглегірську ТЕС у Донецькій області;
  • в результаті ракетних обстрілів постраждали два підприємства у Миколаєві. На одному з них виникла масштабна пожежа, де горіли паливно-мастильні матеріали.

Протягом тижня в Сєвєродонецьку на Луганщині були зафіксовані численні обстріли заводу хімічного нестандартизованого обладнання, цегляного заводу, "Склопластику" та заводу "Азот", третього за розміром в Україні виробника аміаку. На території хімічного гіганта майже не залишилось вцілілих адміністративних корпусів.

“Масштабні пожежі на інфраструктурних та промислових об’єктах призводять до отруєння повітря особливо небезпечними речовинами. Забруднюючі речовини можуть переноситися вітрами на великі відстані”, – зазначили в матеріалі.

Забруднення, яке безпосередньо спричинене бойовими діями

За даними ДСНС, з 24 лютого до 22 червня 2022 року на території України знешкоджено 143 287 вибухонебезпечних предметів, зокрема 1 995 авіаційних бомб. Обстежено територію площею 61 809 га.

За даними МВС, наразі в Україні розмінування потребує територія площею близько 270 тисяч квадратних кілометрів (включно з окупованими територіями). Повне розмінування територій триватиме 5-10 років.

З початку повномасштабного вторгнення в Україну російська армія щонайменше 210 разів застосувала зброю та боєприпаси, які заборонені міжнародними договорами. Найчастіше війська рф застосовували касетні боєприпаси, зокрема такі, які будуть небезпечними для людей протягом десятиліть після закінчення війни. 

Знищена військова техніка та боєприпаси, розірвані ракети та авіабомби забруднюють ґрунт і підземні води хімічними речовинами, зокрема важкими металами.

Шкода заповідникам та екосистемам

Наприкінці березня авіаційні бомбардуваня та ракетні обстріли лісогосподарських ділянок ДП "Чернігівський військовий лісгосп" пошкодили понад 400 га лісу, розмір завданої шкоди склав понад 3,4 млрд грн.

19 червня від російського ракетного обстрілу постраждала Харківська державна зооветеринарна академія, однак тварини неушкоджені. Від прямого влучання в кінно-спортивний комплекс під Сєвєродонецьком загинули всі коні.

21 червня ракетний обстріл пошкодив будинки на островах у дельті Дунаю – природоохоронній території міжнародного значення.

Шкода водним ресурсам

Російські війська окупували Запорізький залізорудний комбінат у с. Мала Білозерка, де продовжують залишатися працівники. Вони намагаються не допустити екологічної катастрофи, адже якщо зупиниться робота з відкачування води, то шахта буде затоплена і залізо забруднить водоносні горизонти цілого регіону. 

Жителів Харківської області просять не відвідувати водойми, адже значна територія лісосмуг і пляжів залишається замінована, а в акваторіях водойм може знаходитися велика кількість нерозірваних боєприпасів. Вибухонебезпечні предмети можуть бути виявлені у будь-якому місці водойми.

У Херсонській області біля сіл Велика та Мала Олександрівка знаходиться пошкоджена під час обстрілу цистерна з аміаком об'ємом 36 куб. метрів. Аміак витікає в ґрунт, є ризик попадання аміаку в ґрунтові води. Окупанти не вживають жодних заходів щодо усунення аварійної ситуації.

Чорне море

Морський рух з усіх українських портів у Чорному морі залишається заблокованим через загрозу атак, захоплення або підриву морських мін.

20 червня у місті Коблево на Миколаївщині до берега принесло морську міну, яка вибухнула на відстані приблизно 50 метрів. Протягом тижня міни вибухали на узбережжі Одещини та Миколаївщини.

Екосистема Чорного моря зазнає нищівних збитків. Через бойові дії у води потрапляють токсичні речовини від снарядів, затопленої техніки та роботи підводних човнів. Ситуацію ускладнюють зруйновані станції очистки води на окупованих територіях.

Нагадаємо, міністр екології Руслан Стрілець розповів про глобальні еконаслідки війни і назвав їх бомбою сповільненої дії.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, бомбардування стадіону в Чернігові завдало збитків довкіллю на 676 млн грн.

Читайте також
Рахунок до росії за викиди вуглекислого газу через війну досяг позначки у $32 млрд
Рахунок до росії за викиди вуглекислого газу через війну досяг позначки у $32 млрд

Але фактична шкода для клімату може бути ще більшою

Експерти розкритикували план Міндовкілля щодо виконання Екологічного договору для України 
Експерти розкритикували план Міндовкілля щодо виконання Екологічного договору для України 

Проєкт цього документу міністерство розробило й оприлюднило на початку травня

Через війну в Україні можуть зникнути окремі види птахів
Через війну в Україні можуть зникнути окремі види птахів

Деяких із них ми можемо втратити назавжди

Екологічні збитки від обстрілу ДніпроГЕСу сягнули 140 мільйонів гривень
Екологічні збитки від обстрілу ДніпроГЕСу сягнули 140 мільйонів гривень

Обрахунок збитків триває і сума шкоди буде збільшуватися