Журналісти ЕкоПолітики зібрали для своїх читачів 14 найбільш значних справ про шкоду довкіллю, про які стало відомо протягом тижня – з 14 по 20 червня. Інформацію щодо них оприлюднювали Державне бюро розслідувань (ДБР), пресслужби прокуратур, а також Державна екологічна інспекція (ДЕІ) та її підрозділи.
1. Працівники ДБР викрили трьох ексочільників військового лісгоспу на Дніпропетровщини, які роками видавали дозволи на вирубку дерев на території, за яку вже не відповідали. Їм повідомили про підозру у перевищенні службових повноважень (ч. 3 ст. 365 Кримінального кодексу України). Фігурантам загрожує до 10 років позбавлення волі.

Фото: dbr.gov.ua.
Слідчі повідомили, що у 2013 році після реорганізації Новомосковський військовий лісгосп почав підпорядковуватися Державному агентству лісових ресурсів України. Його працівники, будівлі та майно перейшли в управління до Держлісагентства, але понад 20 тис. га лісу залишилися на балансі Міністерства оборони.
Попри реорганізацію, очільники лісгоспу видавали без відповідної документації дозволи на вирубку дерев на цій території. Через це у лісах Міноборони роками відбувалася незаконна заготівля деревини. Дерева вирубували й продавали робітники приватних підприємств.

Фото: dbr.gov.ua.
У межах досудового розслідування з’ясувалося, що лише у 2023 році було незаконно зрубано дерев на понад 68 млн грн. Але ця цифра не остаточна – робота з підрахунку збитків триває.
2. На Волині винесли вирок організаторам роботи незаконної бійні. ЕкоПолітика розповідала про цей кейс в одному з попередніх дайджестів. Нагадаємо, керівники двох приватних підприємств та підприємець незаконно займалися забоєм великої рогатої худоби та коней, а відходи тваринного походження складували на території забійного цеху. Пізніше вони захоронювали ці відходи на земельних ділянках, не призначених для їх утилізації.

Фото: vol.gp.gov.ua.
Суд призначив підприємцю та одному з керівників штрафи по 294 тис. грн кожному. Очільник іншого підприємства отримав покарання у вигляді штрафу на суму 17 тис. грн з позбавленням на 2 роки права обіймати посади на підприємствах, діяльність яких передбачає забезпечення виконання законодавства про охорону довкілля.
Причетного до незаконної діяльності працівника ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області також покарали: його позбавили права 2 роки обіймати посади в правоохоронних органах, пов'язані з організацією роботи та контролем за дотриманням природоохоронного законодавства та санітарно-епідеміологічних норм.
3. Прокурори на Житомирщині через суд змусили філію "Столичний лісовий офіс" ДП "Ліси України" сплатити понад 1 млн грн до бюджету Ємільчинської селищної ради за забруднення земельної ділянки громади тирсою. Лісове господарство незаконно розміщувало свої виробничі відходи деревообробки на площі 1,5 га. Це призвело до засмічення території та забруднення ґрунтів.
4. Перед судом постане старший майстер лісу одного з державних підприємств. Його звинувачують одразу за декількома статтями ККУ: зловживання службовим становищем, що призвело до незаконної порубки дерев на території природно-заповідного фонду, підробка документів та легалізація доходів (ч. 4 ст. 246 та ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366, ч.ч. 1, 3 ст. 362 та ч. 1 ст. 209 КК України).
Посадовець надав незаконні вказівки своїм підлеглим та найманим працівникам без лісорубного квитка зрубати 63 сосни на території регіонального ландшафтного парку "Сеймський". Частину незаконно отриманої деревини фігурант продав за готівку місцевим жителям. Для цього він підробив товарно-транспортні накладні для перевезення лісу і змінив відповідну інформацію в автоматизованій системі. Такі дії посадовця завдали державі збитків на суму 5,9 млн грн.
5. На Кіровоградщині прокурори скерували до суду обвинувальний акт стосовно директора одного з товариств за забруднення атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров’я людей та довкілля речовинами. Підприємство розташоване в межах одного з населених пунктів Кропивницького району і займається переробкою пластику.
Понаднормові викиди від виробничого процесу спричинили захворювання верхніх дихальних шляхів у однієї з місцевих жительок. За даними вимірів, які зробила Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, концентрація формальдегідів на території санітарно-захисної зони підприємства, а також у житловому приміщенні та території житлової забудови потерпілої перевищувала допустиму норму у 18-26 (!!!) разів.
Тепер обвинуваченому загрожує обмеження волі на строк до 3 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на той самий строк.
6. У Києві суд зобов’язав підприємця знести ресторан, самовільно збудований на ділянці Національного природного парку "Голосіївський". Жодних рішень про надання у користування цієї ділянки Київська міська рада не ухвалювала.
Заклад збудований на території Святошинського лісництва.
7. На Херсонщині судитимуть майстра лісу ДП "Великоолександрівське лісове господарство", який упродовж 2020 року не виконував покладені на нього обов'язки щодо охорони своєї ділянки від незаконних рубок.
Його бездіяльності завдала збитків на 3 млн грн, оскільки на території лісництва без відповідних дозволів було незаконно вирубано значну кількість дерев.
8. А на Чернігівщині повідомили про підозру у службовій недбалості майстру лісу одного з лісництв Ніжинського району. У листопаді 2022 року він забезпечував роботи з санітарної рубки 89 дерев на території ботанічного заказника місцевого значення. Але посадовець не перевірив додержання лісозаготівельниками правил рубання лісу та не проконтролював правильність лісокористування, охорони й захисту лісу, тому допустив незаконну вирубку без спеціального дозволу 41 дерева різних порід, зокрема дуба, ясена, берести та вільхи.
Сума завданої шкоди – понад 1,6 млн грн. Майстру загрожує позбавлення волі на строк від 2 до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років, зі штрафом чи без такого.
9. Різні підрозділи Держекоінспекції зафіксували незаконні рубки дерев та обчислили нанесені ними збитки у таких локаціях, а також у двох випадках пред’явили претензії за знищення дерев:
-
У Вінницькій області – 205 дерев різних порід на території ландшафтного заказника місцевого значення "Гопчиця" за межами с. Бурківці Погребищенської територіальної громади Вінницького району. Сума збитків – майже 2,2 млн грн.
-
У Житомирській області – 150 дерев різних порід між м. Коростень та с. Іскорость Коростенської міської територіальної громади, а також 63 дерев за межами с. Розтяжин цієї ж тергромади. Загальний розмір шкоди – майже 2 млн грн.
-
В Івано-Франківській області – Косівське РП "Райагроліс" отримало претензію від інспекції Карпатського округу за незаконну порубку 123 сироростучих дерев різних порід без спеціального дозволу на території Національного природного парку "Гуцульщина". Сума претензії сягнула майже 17 млн грн.
-
У Чернігівській області – екоінспектори пред’явили претензію Батуринській міській раді за незаконну рубку 122 дерев різних порід на території Батуринської територіальної громади Ніжинського району на суму 2,7 млн грн.
10. На Одещині та Черкащині фахівці ДЕІ зафіксували факти браконьєрства. Перший – в озері (лимані) Шагани в межах Національного природного парку "Тузлівські лимани" поблизу с. Трихатки Білгород-Дністровського району, другий – на Канівському водосховищі, поблизу села Луковиця Канівського району. Збитки від незаконного вилову риби склали 3 млн грн та 1,2 млн грн відповідно.

Фото: stolreg.dei.gov.ua.
11. На Житомирщині екоінспектори Поліського округу провели розрахунок збитків через загибель риби у річці Случ в районі Пединківської ГЕС на території Любарської територіальної громади Житомирського району. Вони сягнули 3,4 млн грн.
Про викриття як “чорних лісорубів”, так і самих працівників лісової галузі, читайте у нашому попередньому дайджесті.