ЕкоПолітика зібрала для своїх читачів топ-10 масштабних випадків шкоди довкіллю, про які повідомляли Державне бюро розслідувань (ДБР), пресслужби прокуратур, а також Державна екологічна інспекція України та її підрозділи протягом тижня – з 26 квітня по 2 травня.
1. Поліціянти Одещини за зверненням голови Стрюківської об’єднаної територіальної громади провели перевірку, задокументували правопорушення та висунули обвинувачення 44-річному місцевому жителю. За одним із сіл громади на землях водного фонду він самовільно викопав озеро для розведення риби. Для цього чоловік орендував екскаватор та найняв працівника, якого запевнив, що має законні підстави для проведення робіт.
У такий спосіб фігурант заволодів поверхневим шаром земель водного фонду об’ємом 8652 м3 і створив штучний водний об’єкт загальною площею 0,3051 га.
Наразі розслідування цієї справи вже завершене. Поліція передала її до суду. Правопорушнику загрожує до 3 років обмеження волі.
2. ДБР спільно з СБУ завершили досудове розслідування щодо злочинної групи, до якої входили посадовці Кутського лісового господарства на Івано-Франківщині.
Протиправну схему організував директор цього лісгоспу. До неї посадовець залучив начальника та інженера одного з відділів підприємства, а також голову ліквідаційної комісії. Разом вони незаконно видавали лісорубні квитки для проведення вибіркових рубок на території Національного природного парку "Гуцульщина", прикриваючись нібито "оздоровленням" та "формуванням" лісів.
Відповідно до законодавства, такі рубки у межах природно-заповідного фонду дозволені виключно за погодженням з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України та обласною військовою адміністрацією. Таких погоджень фігуранти не отримували.
У такий спосіб із березня 2022 року по березень 2023 року нацпарк втратив понад 1,7 тис. дерев різних порід. Екологічні збитки від цих протиправних рубок перевищили 257 млн грн.
Всім 4 фігурантам інкримінують перевищення службових повноважень та незаконну порубку і збут лісу, вчинені у складі організованої злочинної групи (ч. 4 ст. 246, ч. 3 ст. 365 КК України). Їм загрожує до 10 років за ґратами.

Фото: ifr.gp.gov.ua.
Для компенсації завданої шкоди заявлено позов на всю суму збитків. На майно обвинувачених наклали арешт на загальну суму понад 8,35 млн грн.
Нагадаємо, у вересні минулого року ЕкоПолітика вже повідомляла про викриття іншої організованої злочинної групи з-поміж посадовців ДП “Кутське лісове господарство”, які з 2018 року займалися незаконними рубками на території того ж нацпарку “Гуцульщина”.
3. На Харківщині поліція викрила “чорних лісорубів”, які незаконно вирубали 200 дерев майже на 1,6 млн грн. “Бізнес” із продажу дров для опалення організував 46-річний мешканець с. Максимівка Богодухівського району. До нього зловмисник залучив двох знайомих – чоловіків віком 31 і 35 років.

Фото: khar.gp.gov.ua.
З травня 2024 року за допомогою бензопил вони вирубували сироростучі та сухостійні дерева у лісозахисних насадженнях на території Богодухівського району. Отриману деревину одразу розвозили покупцям, а отримані "доходи" розподіляли між собою.

Фото: khar.gp.gov.ua.
4. На Івано-Франківщині за незаконну рубку лісу судитимуть керівника одного з садових товариств Прикарпаття. Він без спеціального дозволу організував незаконну порубку 11 дерев різних порід на землях Галицького національного природного парку.
Своїми протиправними діями фігурант завдав шкоди довкіллю на загальну суму понад 1,6 млн грн.
5. Перед судом постане директор одного з товариств Кропивницького району, яке незаконно видобувало гнейс на території Суботцівського родовища. Своїми діями посадовець завдав 24,5 млн грн збитків навколишньому природному середовищу. Тепер йому загрожує позбавлення волі на строк до 3 років.
6. Прокурори Косівської окружної прокуратури повідомили про підозру 37-річному мешканцю Верховинщини у незаконній порубці 14 ялин на території Карпатського національного природного парку у березні цього року. Сума шкоди, яку він завдав довкіллю, перевищує 1,2 млн грн.
7. На Кіровоградщині прокурори повідомили про підозру директору комунального підприємства м. Кропивницький, яке має охоронне зобов’язання щодо збереження парку-пам’ятки садового-паркового мистецтва місцевого значення "Перемога". Він допустив пошкодження 600 кв. м газону території парку під час будівництва житлового комплексу. Збитки довкіллю склали 1,7 млн грн.
8. У Полтавській області екоінспектори Центрального округу нарахували понад 1,3 млн грн збитків, нанесених браконьєром у нерестовий період. Матеріали справи вони направили до поліції.
9. На Сумщині представники ДЕІ також задокументували незаконний вилов раків біля ставка у с. Лебединий Бобрик Сумського району. Громадянин своїми діями завдав збитків на 1,2 млн грн.
10. У Чернівецькій області інспектори Карпатського округу провели розрахунок збитків на суму 1 млн грн за загибель водних біоресурсів в р. Совиця в межах с. Лужани Чернівецького району. Матеріали справи вони передали до поліції.
Про порушення, які зафіксували поліціянти та екоінспектори у період з 19 по 25 квітня, читайте у попередньому дайджесті ЕкоПолітики.