Найбільш резонансні екопорушення з 25 по 31 січня. Дайджест t.me/polissyareg_dei

Найбільш резонансні екопорушення з 25 по 31 січня. Дайджест

Переважна частина з них – це незаконні рубки, до деяких причетні посадовці ДП “Ліси України”

ЕкоПолітика зібрала для своїх читачів топ-8 масштабних випадків шкоди довкіллю, про які повідомляли Державне бюро розслідувань (ДБР), а також Державна екологічна інспекція України та її підрозділи протягом тижня – з 25 по 31 січня.

1. На Житомирщині 4 майстри лісу філії "Лугинське лісове господарство" ДП "Ліси України" отримали підозри у службовій недбалості від ДБР. З грудня 2023 по вересень 2024 року посадовці ніби не помічали факти самовільних рубок на закріплених за ними лісових ділянках і не використовували свої повноваження для припинення виявлених правопорушень. Щомісяця вони подавали керівництву рапорти, в яких повідомляли, що порушень не виявили.

Через їхню бездіяльність було незаконно зрубано 966 дерев цінних порід, зокрема дуба та сосни. Як наслідок – держава зазнала збитків на майже 11 млн грн.

Фігуранти справи тепер можуть отримати до 5 років позбавлення волі.

2. Повідомлення про підозру у службовій недбалості від Кіровоградської обласної прокуратури отримав ще один лісничий – працівник Знамʼянського лісництва філії "Чорноліське лісове господарство" ДП "Ліси України". Він промаркував дерева, які підлягають порубці, з порушенням вимог щодо їх відбору.

kir.gp.gov.ua

Фото: kir.gp.gov.ua.

Внаслідок цього упродовж серпня-жовтня 2023 року на території Знам’янської громади вирубали понад 600 сироростучих дерев дубу, грабу, липи, клену та ясена, розмір яких не відповідав визначеним параметрам порубки.

Підозрюваний лісничий своїми діями завдав збитків довкіллю на понад 11 млн грн.

3. Екоінспектори Подільського округу за зверненням на вебресурс "ЕкоЗагроза" виявили незаконну порубку лісу на суму понад 1,8 млн грн у Високівській громаді на Житомирщині. Вони викликали слідчо-оперативну групу для фіксації всіх обставин інциденту та проведення подальшого розслідування.

4. Фахівці цього ж підрозділу Держекоінспекції подали позов до суду щодо стягнення з ДП "Грозинське" на Житомирщині майже 14,7 млн грн за незаконну порубку лісу, яку вони виявили під час позапланової перевірки у червні 2023 року. Тоді екоінспектори зафіксували знесення 2668 дерев на земельних ділянках, які перебувають у постійному користуванні підприємства.

Суд вже відкрив провадження у цій справі.

5. На Тернопільщині у службовій недбалості підозрюють директора комунального підприємства, який протягом 3 років допускав перевищення скидів нечистот до річки Іква. Це призвело до забруднення поверхневих вод та створило небезпеку для довкілля та шкоду навколишньому природному середовищу.

Лабораторні  дослідження проб води у 2019-2021 роках зафіксували перевищення показників гранично допустимих норм скидів у кілька разів по вмісту азоту, фосфатів, заліза, нафтопродуктів та інших речовин. Збитки від забруднення довкілля становлять понад 1,7 млн грн.

6. Перед судом постануть члени організованої злочинної групи, яка здійснювала незаконну рубку столітніх дубів у Хмельницькій області, чим завдала збитків на понад 3 млн грн. Про викриття цих “чорних лісорубів” ЕкоПолітика писала раніше.

dbr.gov.ua

Фото: dbr.gov.ua.

dbr.gov.ua

Фото: dbr.gov.ua.

До складу угрупування входили: керівник відділу одного з правоохоронних органів Шепетівського району, його рідний брат, двоє посадовців комунального підприємства, що займається лісозаготівлею, двоє виконавців, які безпосередньо здійснювали незаконні рубки та двоє перевізників. Правоохоронець забезпечував прикриття незаконної діяльності та впливав на підлеглих, аби ті “не помічали” незаконні рубки.

dbr.gov.ua

Фото: dbr.gov.ua.

Тепер зловмисникам загрожує тюремний строк до 7 років.

7. Ще одну злочинну групу “чорних лісорубів” викрили на Харківщині. У пресслужбі Харківської обласної прокуратури розповіли, що у 2023 році 8 мешканців Лозівського району організували "бізнес" на незаконній порубці дерев.

khar.gp.gov.ua

Фото: khar.gp.gov.ua.

khar.gp.gov.ua

Фото: khar.gp.gov.ua.

Зловмисники встигли вирубати майже 1800 дерев на території району. Добуту деревину вони перевозили на територію нефункціонуючого підприємства у м. Златопіль, де зберігали для подальшого продажу. Спеціалісти підрахували, що фігуранти спричинили державі збитки на суму понад 5 млн грн.

khar.gp.gov.ua

Фото: khar.gp.gov.ua.

8. Екоінспектори Придніпровського округу провели розрахунки збитків та пред’явили претензії Суботцівській селищній раді на Кіровоградщині на загальну суму понад 9,8 млн грн за засмічення та забруднення земельних ділянок твердими побутовими відходами на території цієї ради.

Про те, яких корупціонерів викрили минулого тижня та яка іноземна компанія сплатила 65 млн грн екологічної шкоди, читайте у попередньому дайджесті від ЕкоПолітики.

Читайте також
Як видобуток торфу призводить до нищення природи: відео
Як видобуток торфу призводить до нищення природи: відео

Торфовища – це природні вуглецеві сховища та важливі осередки біорізноманіття

Найбільші порушення в екосфері за 18-24 січня. Дайджест
Найбільші порушення в екосфері за 18-24 січня. Дайджест

Цього тижня у ньому багато корупціонерів, а також іноземна компанія, з якої стягнули 65 млн грн шкоди

Найбільш значні довкіллєві порушення з 4 по 10 січня. Дайджест
Найбільш значні довкіллєві порушення з 4 по 10 січня. Дайджест

Зокрема, правопорушники отримали вирок за браконьєрство, та прокурори скерували до суду дві справи щодо співробітників ДП "Ліси України"