ЕкоПолітика зібрала для своїх читачів топ-9 масштабних випадків шкоди довкіллю, про які повідомляли Державне бюро розслідувань (ДБР), пресслужби прокуратур, а також Державна екологічна інспекція України та її підрозділи протягом тижня – з 24 по 30 травня.
1. За інформацією ДБР, перед судом постануть одразу дві організовані злочинні групи лісівників – обвинувальні акти щодо них вже направили до суду. Раніше ЕкоПолітика розповідала про цих фігурантів. До складу першої з них входили помічник лісничого та двоє інженерів лісового господарства. Вони під виглядом сухостою та пошкоджених дерев планували зрубати ділову деревину вищого класу, тому відвели під рубку 325 абсолютно здорових сосен.
Екологічна шкода від вирубки цих дерев склала б понад 6,5 млн грн. Однак зрубати дерева їм перешкодили працівники ДБР: наступного дня після отримання лісорубних квитків зловмисників викрили. Тепер їм загрожує до 7 років позбавлення волі.

Фото: dbr.gov.ua.
Друге злочинне угрупування очолив керівник Брустурянського лісгоспу. Він залучив до незаконної діяльності 3 підлеглих – двох майстрів лісу та провідного інженера лісгоспу.
Майстри лісу за незаконною вказівкою керівника відвели такі 4 ділянки для проведення рубок проріджування, які не мали підпадати під рубки. А провідний інженер незаконно видав на ці роботи лісорубний квиток.

Фото: dbr.gov.ua.
Так фігуранти незаконно зрубали 1 тис. 369 ялин та буків. Своїми діями вони завдали довкіллю збитки на понад 12 млн грн. Тепер на них чекає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років.
2. Господарський суд Київської області постановив, що Баришівська селищна рада має сплатити майже 3,6 млн грн через порушення, виявлені під час перевірки Держекоінспекцією. Зокрема через відсутність місць та об’єктів для сортування, оброблення, утилізації та знешкодження відходів, не здійснення належного контролю за безпечним поводженням з відходами на території селищної ради та проведення діяльності без дозвільних документів.
3. Один із лісгоспів Львівщини має відшкодувати територіальній громаді шкоду на понад 1 млн грн. Лісівники допустили незаконну самовільну рубку дерев невстановленими особами на території природно-заповідного фонду – урочища "Піски".
4. Групу “чорних лісорубів” викрили на Харківщині. Її організував 46-річний мешканець с. Максимівка Богодухівського району, щоб розпочати власний “бізнес” із продажу дров для опалення. До протиправної діяльності він залучив двох знайомих — чоловіків віком 31 і 35 років.

Фото: khar.gp.gov.ua.
З травня 2024 року фігуранти за допомогою бензопил зносили сироростучі та сухостійні дерева у лісозахисних насадженнях, розташованих на території Богодухівського району. Отриману деревину одразу розвозили покупцям, а отримані "доходи" ділили між собою.
Загалом порушники встигли вирубати майже 200 дерев різних порід. Загальна сума завданої шкоди майже досягла 1,6 млн грн.

Фото: khar.gp.gov.ua.
Чоловіків судитимуть у Богодухівському районному суді м. Харкова. Їм загрожує від 5 до 7 років за ґратами.
5. Діяльність ще одного злочинного угруповання, яке займалося незаконними порубками дерев у захисних лісових насадженнях Бахмацької громади Ніжинського району, припинили правоохоронці на Чернігівщині. Злочинну схему організував житель міста Бахмач. Як посібників, він залучив трьох місцевих мешканців.

Фото: chrg.gp.gov.ua.
Чоловіки систематично незаконно рубали дерева у полезахисних лісових смугах, а також уздовж залізничних колій. Незаконно добуту деревину "ділки" продавали громадянам.

Фото: chrg.gp.gov.ua.

Фото: chrg.gp.gov.ua.
Їм вдалося протиправно зрубати понад півтисячі дерев, чим вони заподіяли довкіллю 3,6 млн грн збитків.
6. 30 травня 2025 року в межах Національного природного парку "Тузлівські лимани" державні інспектори Південно-Західного округу спільно з працівниками відділу водної поліції та працівниками прикордонної служби затримали браконьєра.
В озері Шагани поблизу села Рибальське під час нерестової заборони він незаконно виловив за допомогою 17 ліскових сіток та гумового човна 356 особин камбали глоса. Завдані збитки склали 16,6 млн грн.

Фото: t.me/deionline.
7. В Івано-Франківській області екоінспектори нарахували понад 1,3 млн грн збитків за незаконну рубку 145 дерев в межах с. Богрівка Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району. Повідомлення про злочин вони направили до поліції та прокуратури.
8. Інспектори Центрального округу провели розрахунок збитків на суму понад 2,3 млн грн за порубку 20 сироростучих дерев до ступеня припинення росту на території ботанічної пам’ятки природи місцевого значення "Парк ім. Глібова (Веселоподільський парк)" на території Семенівської селищної ради Полтавської області.
9. Також екоінспектори направили позов до Господарського суду в Полтавській області про відшкодування збитків на суму майже 2 млн грн, завданих КП "Техкомунбуд" навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного користування підземними водами за відсутності спеціального дозволу.
Про злочинну організацію із 7 осіб, яка незаконно видобувала на Рівненщині бурштин протягом 3 років, читайте у нашому попередньому дайджесті.