Нафтова промисловість знала про небезпеку для клімату з 1954 року – дослідження

Нафтова промисловість знала про небезпеку для клімату з 1954 року – дослідження

Катерина Бєлоусова

Зараз рівень CO2 в атмосфері становить 422 частки на мільйон, що на третину вище за перший показник 1958 року

Дослідження архівних документів та статей у США показало, що нафтогазова промисловість була проінформована про потенційно жахливі наслідки спалювання викопного палива для клімату з 1954 року.

На думку експертів індустрія викопного палива брала безпосередню участь у зародженні сучасної кліматичної науки, та заперечувала її для відстрочення протидії кліматичній кризі, повідомляє The Guardian.

Зазначається, що коаліція компаній, що займаються виробництвом нафти та автомобілів фінансувала дослідження передового науковця Чарльза Кілінга щодо вимірювання вмісту вуглецю з 1954 року. Інтереси, пов’язані з викопним паливом, підтримала група “Фонд забруднення повітря”.

"Можливі наслідки зміни концентрації CO2 в атмосфері з точки зору клімату, темпів фотосинтезу та рівноваги з карбонатом океану можуть в кінцевому підсумку виявитися дуже важливими для цивілізації", — заявив у листопаді 1954 року дослідник Каліфорнійського технологічного інституту Семюель Епштейн.

Фонд фінансували 18 автомобільних компаній, зокрема Ford, Chrysler і General Motors, банки та роздрібні торговці. Також основними вкладниками у фонд у записці 1959 року названі Американський інститут нафти (API), провідний нафтогазовий лобістський орган США, і Західна нафтогазова асоціація, зараз Нафтова асоціація західних штатів.

Експерти проаналізували публічні та приватні записи. Вони виявили, що великі нафтові компанії десятиліттями проводили власні дослідження наслідків спалювання свого продукту, часто з неймовірно точним ступенем. Наприклад, вчені Exxon зробили "вражаюче точні" прогнози глобального потепління у 1970-1980-х роках.

Зазначається, що наразі рівень CO2 в атмосфері Землі становить 422 частки на мільйон, що майже на третину вище, ніж перше значення, зроблене в 1958 році, і на 50% вище доіндустріального рівня.

За словами виконавчого директора Центру міжнародного права навколишнього середовища Керролла Маффетта, нафтогазова промисловість спочатку займалася дослідженнями, пов'язаними зі смогом та іншим прямим забрудненням повітря, а потім почала вивчати пов'язані з ним наслідки зміни клімату.

Він підкреслив, що документи додають додатковий поштовх зусиллям у різних юрисдикціях притягнути нафтогазові компанії до юридичної відповідальності за збитки, завдані кліматичною кризою.

"У цих документах йдеться про те, що викиди CO2 мають планетарні наслідки, а це означає, що ця галузь надзвичайно рано зрозуміла, що спалювання викопного палива має глибокі наслідки в планетарному масштабі, — сказав Маффетт. – Є переконливі докази того, що нафтогазова промисловість протягом 70 років вводила громадськість і регуляторів в оману щодо кліматичних ризиків своєї продукції. Безглуздо довіряти їм бути частиною рішень. Зараз ми перейшли в еру підзвітності".

Нагадаємо, дослідження провідного кліматолога Джеймса Хансена показало, що викиди від спалювання викопного палива та кліматичне явище Ель-Ніньо призведуть до підвищення температури на 1,7°C вже у травні 2024 року.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, Звіт консалтингової компанії Oliver Wyman та команди Всесвітнього економічного форуму показав, що зміни клімату можуть спричинити до 14,5 мільйонів смертей у всьому світі до 2050 року.

Читайте також
Вчені виявили рідкісного сірого кита, який вимер в Атлантичному океані 200 років тому 
Вчені виявили рідкісного сірого кита, який вимер в Атлантичному океані 200 років тому 

Це захопливе відкриття, за їхніми словами, ілюструє вплив зміни клімату на морське життя

На Боннській конференції переговори про кліматичне фінансування зайшли в глухий кут
На Боннській конференції переговори про кліматичне фінансування зайшли в глухий кут

Що це означає для COP29, яка відбудеться у листопаді у Баку

Через зміну клімату Європою стрімко поширюється лихоманка денге
Через зміну клімату Європою стрімко поширюється лихоманка денге

Динаміку до охоплення нових європейських територій демонструє також вірус Західного Нілу

Триває Боннська конференція з питань зміни клімату: чому вона важлива
Триває Боннська конференція з питань зміни клімату: чому вона важлива

Розповідаємо про найважливіші цілі цього заходу