На Миколаївщині відновлюють пошкоджені бойовими діями лісосмуги halotrust.org

На Миколаївщині відновлюють пошкоджені бойовими діями лісосмуги

Ганна Велика

Експерти переконані, що відновлення захисних насаджень має стати національною програмою з екологічної та аграрної безпеки України

У Миколаївській області Всесвітній фонд природи WWF-Україна та The HALO Trust Україна у співпраці з місцевою Снігурівською громадою відновили пошкоджену бойовими діями лісосмугу поблизу села Тамарине.

Про це повідомили у WWF-Україна.

Цей пілотний проєкт став частиною ініціативи “Лісосмуги: відновлення та стійкість”, започаткованої у 2024 році.

Восени минулого року фахівці обстежили розміновані ділянки, відібрали зразки ґрунту та розпочали розробку плану відновлення. Доцент кафедри відтворення лісів та лісових меліорацій Національного університету біоресурсів і природокористування України Олександр Соваков розповів, що ця лісосмуга стане науковим об'єктом кафедри, і вчені забезпечать його науковий супровід.

wwf.ua

Фото: wwf.ua.

При підготовці до заліснення експерти врахували особливості регіону та підібрали відповідні види рослин. Нещодавно на ділянці майбутньої лісосмуги висіяли жолуді дуба звичайного і висадили саджанці плодових дерев. До висадки долучилися жителі громади, м. Миколаєва та експерти, які за менш ніж 5 годин та у 10 пар рук висіяли понад 1000 жолудів та висадили понад 100 плодових рослин.

Жолуді для цього збирали торік восени небайдужі жителі Миколаївщини. Частину з них передали сімейному господарству, щоб виростити сіянці для доповнення цієї лісової смуги та відновлення інших ділянок.

halotrust.org

Фото: halotrust.org.

Вчені розповіли, що поєднання дуба звичайного з плодовими деревами та кущами допоможе сформувати довговічні та біологічно стійкі насадження. Плодові дерева у таких лісосмугах відіграватимуть додаткову роль: вони захищатимуть дубки та приваблюватимуть птахів і комах-запилювачів.

За словами науковців, висадка рослин – це лише перший етап. Надалі деревцям потрібен постійний догляд: ручне прополювання, обкошування, полив. З фінансуванням цього пілотного проєкту допомогло Міністерство закордонних справ Великого Герцогства Люксембург.

Фахівці передбачають, що у майбутньому лісосмуга стане стійким насадженням, яке захистить агроугіддя від пилових бур, суховіїв, сприятиме підвищенню врожайності та слугуватиме екологічним коридором для флори й фауни.

Чому це важливо

Експерти розповідають, що понад 80% Миколаївської області зайнято агроугіддями, а рівень розораності критичний і подекуди сягає 85%, тоді як в Європі цей показник становить 25%. Вони наголосили, що активні бойові дії та тривала окупація територій загострили проблему.

Посилаючись на дані нещодавніх досліджень, вчені стверджують, що лісосмуги поблизу лінії фронту втратили свою функціональність майже на 57%. Цей фактор суттєво знижує сільськогосподарські спроможності Миколаївщини, оскільки у такому вододефіцитному регіоні дуже важливою є здатність лісосмуг зменшувати випаровування та впливати таким чином на підвищення врожайності.

Еколог The HALO Trust в Україні Сергій Щербак розповів, що сьогодні майже кожна друга розмінована ділянка в Миколаївській області містить залишки лісосмуг, пошкоджених внаслідок воєнних дій та пожеж. Деякі з них ще до повномасштабного вторгнення потерпали від незаконних рубок.

Експерт говорить, що ця спільна ініціатива з відновлення лісосмуг покликана привернути увагу законотворців до проблеми та допомогти розробити механізми фінансування такої діяльності.

“Цей проєкт є вагомим доповненням до системної роботи місцевої влади, землевласників, фермерів, без якої масштабне післявоєнне “зелене” відновлення України буде неможливим”, – впевнений Сергій Щербак.

Нагадаємо, наприкінці березня ЕкоПолітика повідомляла, що за даними Об’єднаного дослідницького центру Європейської комісії, через війну у 2024 році Україна пережила найгірший пожежний сезон за всю історію спостережень.

Читайте також
На місці Каховського водосховища за 20 років виросте унікальний ліс, – Дідух
На місці Каховського водосховища за 20 років виросте унікальний ліс, – Дідух

На думку вченого, природа України зазнала таких руйнацій від повномасштабного вторгнення, які можна трактувати як екоцид

В Україні 3 роки поспіль зменшується кількість розкритих справ щодо незаконної вирубки лісів
В Україні 3 роки поспіль зменшується кількість розкритих справ щодо незаконної вирубки лісів

Кількість зареєстрованих правопорушень при цьому залишається приблизно на одному рівні

Лісівники на Закарпатті зібрались будувати дороги під вітряки через цінні праліси, – ЗМІ
Лісівники на Закарпатті зібрались будувати дороги під вітряки через цінні праліси, – ЗМІ

Припускають, що вони вестимуть на полонину Рівна та гору Гостра

Міндовкілля спіймали на брехні Європі про рубки у Мархалівському лісі
Міндовкілля спіймали на брехні Європі про рубки у Мархалівському лісі

За захист цього лісового масиву активісти та громадськість виступили рік тому