На річці Уди в Харківській області триває експеримент з очищення дна водойми за допомогою активних мікроорганізмів - технології ЕМ-колобок.
Про це на своїй сторінці в соціальній мережі "Фейсбук" розповів екоактивіст й організатор акції "Чисті Уди" Артем Приходько.
За його словами, упродовж трьох суботників поспіль учасники масштабної акції з прибирання річки Уди закидували у воду ЕМ-колобки (ефективні мікроорганізми. — Ред).
"ЕМ-колобки — це зроблені із землі (ґрунту, глини) кульки, які використовуються у всьому світі, головно, для очищення донних відкладень водних об'єктів, тобто для поліпшення водного середовища й усунення неприємних запахів у забруднених річках, морях, озерах і болотах, а також у районах, постраждалих від повеней", — пояснив Приходько.
Один такий ЕМ-колобок може розчинити 1 куб мулу.
Щоб продемонструвати, як працює ЕМ-колобок, активіст провів експеримент. Для нього взяли 5 літрів мулу з річки Уди та 15 літрів річкової води. На дно 20-літрового акваріума було покладено два ЕМ-колобки, які протягом шести діб мали очистити воду й розчинити мул на дні акваріума.
Результату експерименту наводимо нижче на фото.
Зауважимо, що цю технологію придумав у 1982 році японський учений Теруо Хіга.
8 серпня відзначається Міжнародний день ЕМ-колобків (World EM Mudball Day). Цього дня в кожній країні світу ЕМ-партнери намагаються провести екологічну акцію з ліплення та закидання ЕМ-колобків, щоб очистити ще одне забруднене водоймище.
Як писала ЕкоПолітика раніше, на Харківщині волонтери за три місяці дістали з річки Уди 95 тонн сміття. Екоактивісти планують і надалі влаштовувати толоки та встановити на річці сміттєвловлювач.