У планах Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України на 2025 рік є напрацювання програмного документа щодо адаптації вітчизняного аграрного сектору до зміни клімату.
Про це розповіла Вікторія Киреєва, заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України на бізнес-конференції "Ефективне управління агрокомпаніями", повідомляє Міндовкілля.
Посадовиця підкреслила, що сільське господарство та виробництво продовольства мають стати більш стійкими, створювати менший вплив на довкілля, і водночас мають бути адаптовані до зміни клімату.
Що міністерство вже зробило у цьому напрямку
За ініціативи Міндовкілля в травні 2024 року Кабінет міністрів України:
- схвалив Стратегію формування та реалізації державної політики у сфері зміни клімату на період до 2035 року;
- затвердив операційний план заходів з її реалізації у 2024-2026 роках.
Які наступні кроки
Вікторія Киреєва розповіла, що згідно зі згаданим операційним планом у 2025 році завершиться дослідження оцінки ризиків сільського господарства до зміни клімату, а до 2026 року буде розроблений програмний документ щодо адаптації агросектору.
За її словами, кліматична політика може передбачати такі фінансові стимули:
- субсидії на екологічні практики;
- гранти на дослідження;
- податкові пільги, які допомагають зменшити витрати на екологічно чисті практики та сприяють інвестиціям у сталий розвиток.
“Залучення кліматичних фінансів передбачає співпрацю з міжнародними організаціями, такими як Глобальний екологічний фонд (GEF). Ефективна кліматична політика також покращує репутацію агропромислових компаній, демонструючи їхню відповідальність перед навколишнім середовищем”, – зазначила заступниця міністра.
Чому важливо впроваджувати кліматичну політику для агропромислового сектору
На думку Вікторії Киреєвої, необхідність продуманої та пропрацьованої політики щодо клімату обумовлена наступними причинами:
- Адаптація до зміни клімату: вона допомагає фермерським господарствам адаптуватися через нові культури та агрономічні практики.
- Підвищення ресурсної ефективності: політика стимулює інноваційні технології для зменшення споживання води, енергії та інших ресурсів.
- Забезпечення продовольчої безпеки: сприяє стабільності агропродовольчих систем в умовах зміни клімату.
- Фінансова підтримка і стимули: політика може включати субсидії, гранти та податкові пільги для екологічних практик, а також залучення міжнародних фінансів.
- Відповідальність та репутація: політика допомагає компаніям покращити свою репутацію, демонструючи відповідальність перед навколишнім середовищем.
Днями ЕкоПолітика повідомляла, що Європа масово пішла під воду через повені, спричинені зміною клімату.
Також ми розповідали, що у ЄС запропонували фінансово заохочувати фермерів, які турбуються про довкілля.