Мешканці села на Закарпатті протестують проти будівництва ГЕС shutterstock

Мешканці села на Закарпатті протестують проти будівництва ГЕС

Ганна Велика

Їх підтримали екоактивісти

У с. Калини Дубівської громади Закарпатської області відбулися громадські слухання проєкту будівництва малих гідроелектростанцій (МГЕС) на річці Тересва, яке планує проводити ТОВ "Гідроресурс-Тересва". Представники місцевої громади виступили категорично проти цього будівництва.

Відео слухань оприлюднило Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів на своєму каналі в YouTube.

Обговорення тривало 3 години. Третину часу на них десятки мешканців Калин висловлювали свою позицію проти малих ГЕС на своїй річці.

За словами активістки Олени Мудрої представники місцевого самоврядування самоусунулися від захисту прав громади та вирішення проблеми. Офіційно на громадських слуханнях нікого з керівників громади не було.

"У селі на п'ять тисяч населення зібрали понад дві тисячі підписів проти будівництва МГЕС. А зараз люди скинулись грішми і найняли для захисту своїх інтересів адвоката", – стверджує екоактивістка.

Представники громади та їхня адвокатка Наталія Гнесь наголошують, що у проєкту, який обговорюється, фактично відсутня містобудівна документація. У 2023 році Дубівська селищна рада розпочала процес розробки нової містобудівної документації та процедуру громадського обговорення СЕО до цих документів, але потім, з невідомих причин, їх зупинила. Інформацію про Детальний план території (ДПТ) від представників "Гідроресурс-Тересва" мешканці також не отримали.

Олена Мудра говорить, що науковці з Інституту екології Карпат НАН України у своєму ОВД також застерігають від будівництва запланованих МГЕС.

Екоактивісти наголошують, що річка Тересва є об'єктом Смарагдової мережі. Її ділянка довжиною від селища Усть-Чорна і до селища Дубове – іхтіологічний заказник місцевого значення, куди на нерест заходять до десяти видів червонокнижних риб.

У жовтні 2023 року ЕкоПолітика розповідала про те, що екоактивісти розкритикували масове будівництво ГЕС на Закарпатті. Тоді погодили 6 висновків з ОВД для будівництва нових гребель на вільнотекучих ділянках річок для будівництва малих ГЕС. Активісти тоді зазначали, що це була не перша спроба масового будівництва ГЕС на Закарпатті. Однак попередні проєкти скасували завдяки протидії громадськості.

Читайте також
В мережі показали, як критично обмілів Дністер
В мережі показали, як критично обмілів Дністер

Біля Хотинської фортеці його можна навіть перейти пішки

У Києві затопило парки у Дніпровському районі. Фото
У Києві затопило парки у Дніпровському районі. Фото

Рівень небезпеки гідрологічних явищ – І (жовтий)

У Дніпрі відходи зруйнованого внаслідок ракетного удару будинку почали засипати у річку
У Дніпрі відходи зруйнованого внаслідок ракетного удару будинку почали засипати у річку

У Міністерстві захисту довкілля прокоментували ситуацію

Сім водоканалів Київщини зливають у річки забруднені стічні води
Сім водоканалів Київщини зливають у річки забруднені стічні води

Чотири водоканали перевищують дозволений обсяг скидів на 2,5 млн м3