Луцька міська територіальна громада приєдналася до мережі “ЛУН Місто AIR”, що дозволить містянам отримувати інформацію про якість повітря в режимі реального часу.
До кінця року мережу планують розширити на всі найбільші міста на заході та в центрі України, а після перемоги – на деокуповані території, йдеться на сайті Луцької міськради.
В повідомленні підкреслили, що система моніторингу показуватиме вплив автомобільних викидів, спалювання викопного палива та пожеж на забруднення повітря.
“ЛУН Місто AIR – громадська мережа аналізу якості повітря, створена командами ЛУН Місто та КНУ Шевченка, – пояснили у повідомленні. – Місія організації досліджувати комфорт і якість життя в українських містах та сприяти їх сталому розвитку”.
Зазначається, що ця мережа громадського моніторингу функціонує вже понад 4 роки. Наразі станції встановлені у Києві, Вінниці, Львові, Івано-Франківську, Хмельницькому, Тернополі, Ужгороді, Одесі, Чернівцях та інших містах. Вони вимірюють забруднення небезпечним пилом різних за розміром часточок (PM1, PM2.5, PM10), а також температуру повітря, тиск та вологість. Мапа станцій доступна за посиланням.
“Станції не продаються, а надаються містам безплатно. Безплатним є й обслуговування обладнання”, – наголосили у повідомленні.
Зазначається, що дані мережі використовують міжнародні та українські організації, а також офіційний додаток Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів “ЕкоЗагроза”. Після приєднання абонентів у Луцьку дані будуть транслюватись і на міському застосунку “Чисте повітря Луцьк” в реальному часі на інтерактивній карті.
У пресслужбі підкреслили, що містяни можуть подати заявку на розміщення станцій за своїми вікнами. Для цього необхідно подати заявку за посиланням. Умовою встановлення датчиків є:
- відсутність сітки на вікні;
- наявність розетки поблизу вікна;
- Wi-Fi;
- сучасний гаджет.
Нагадаємо, голова екокомісії Волинської облради Юрій Ройко у жовтні 2022 року заявив, що в регіоні планують збільшити кількість стаціонарних пунктів спостереження за станом повітря та розширити перелік забруднювачів, які підлягають моніторингу. На той час в області функціонувало всього 4 стаціонарні пункти спостереження, три з яких у Луцьку.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, на Волині у Любешівській громаді у грудні 2022 року почали встановлювати станції моніторингу якості повітря з додатковим сенсором радіаційного фону.