Майже половина бізнесу інвестує до 100 млн грн у проєкти сталого розвитку – дослідження ЕВА Shutterstock

Майже половина бізнесу інвестує до 100 млн грн у проєкти сталого розвитку – дослідження ЕВА

Олена Яценьо

96% учасників опитування орієнтуються на Цілі сталого розвитку у своїй діяльності

Приблизно половина бізнесу інвестує від 1 до 100 млн гривень щороку в проєкти зі сталого розвитку.

Такі результати дослідження "Індекс сталого розвитку", яке провела Європейська бізнес-асоціація (EBA) у вересні-жовтні 2021 року.

Це вперше асоціація провела експертне дослідження рівня інтеграції Цілей сталого розвитку ООН у стратегії бізнесу та стратегію розвитку України. Партнерами виступили "Нафтогаз України" та Київський національний торговельно-економічним університетом. За результатами дослідження, інтегральний показник індексу склав 3,17 балів з 5-ти можливих та опинився у нейтральній площині.

Показники сталого розвитку бізнесу

96% учасників опитування орієнтуються на Цілі сталого розвитку у своїй діяльності. Водночас 83% з них мають відповідні стратегії/політики/плани, у яких це зафіксовано. 58% респондентів готують окремі нефінансові звіти, а близько третини компаній викладають таку інформацію у відповідному розділі в річному звіті. Найбільшу кількість нефінансових звітів готують компанії паливно-енергетичного комплексу (73%), FMCG (55%), а також ІТ та телекомунікацій (50%).

Бізнес активно інвестує у проєкти зі сталого розвитку, 96% мають відповідні річні бюджети. Більшість таких інвестицій становлять від 1 до 100 млн гривень (48%) щороку та здійснюються переважно компаніями паливно-енергетичного комплексу та сфери ІТ і телекомунікацій. Найнижчі суми (менш ніж 0,5 млн гривень) на проєкти сталого розвитку виділяють компанії сфери консалтингу, аудиту та юридичних послуг. Водночас майже половина, а саме 48%, компаній планують збільшувати фінансування таких проєктів.

До головних переваг, які отримує бізнес від впровадження проєктів зі сталого розвитку, учасники опитування віднесли поліпшення лояльності до компанії з боку співробітників, поліпшення ділової репутації всередині країни, а також поліпшення сприйняття компанії з боку споживачів її продукції/послуг і місцевих громад. Окрім того, чим більша сума річних інвестицій, тим більше респондентів вказують на поліпшення сприйняття та лояльності з боку місцевих громад – від 33% тих, хто інвестує менш ніж 0,5 млн гривень, до 69% тих, хто інвестує від 10 до 100 млн гривень щорічно у проєкти сталого розвитку. До того ж, за словами компаній, зростання інвестицій також сприяє поліпшенню ділової репутації в міжнародному середовищі та доступу до міжнародних фінансів і кредитів, зокрема, так кажуть близько 44% опитаних.

Захист довкілля – у пріоритеті всіх компаній, особливо питання управління відходами, якому приділяють увагу 81% опитаних, висадка дерев (64%), програми з енергоефективності (49%) та екологічної модернізації (40%). Друге місце за важливістю належить освітньому напряму – 65% компаній зазначають, що співпрацюють з університетами та/або беруть участь у програмах дуальної освіти. Окрім того, компанії також займаються соціальною та професійною інтеграцією осіб з інвалідністю (41%).

"Як ми бачимо з результатів дослідження, бізнес стає повноцінним гравцем у просуванні цілей сталого розвитку. Водночас компанії вважають, що екологічні питання є найменш врахованими в державній політиці сталого розвитку. Тому важливо заохочувати такий бізнес до інвестування шляхом прогнозованої та передбачуваної державної політики, зокрема й екологічної. Дуже сподіваюся, з новим керівництвом профільного міністерства якісні екологічні зміни вдасться впровадити", – наголосила Світлана Михайловська, заступник директора Європейської бізнес-асоціації.

Показники сталого розвитку держави

Дещо нижчими темпами, на думку представників бізнесу, відбувається інтеграція Цілей сталого розвитку у стратегію розвитку України, представлену в різних документах. Найкраще респонденти оцінили рівень інтеграції соціальних компонентів (2,91 за 5-бальною шкалою), а найгірше – екологічних (2,67 за 5-бальною шкалою). Більша частина компаній вважає, що це спричинено браком фінансування, недостатньою експертизою та поінформованістю про необхідність впровадження принципів сталого розвитку, а також відсутністю міжінституційної співпраці.

На думку всіх компаній, основні труднощі на шляху впровадження сталого розвитку зосереджені у регуляторній сфері. Окрім того, простежується зв’язок між інвестиціями та регуляторними бар’єрами: чим більше компанія інвестує, тим частіше йдеться про наявність таких бар’єрів – від 26% тих, чиї інвестиції менш ніж 0,5 млн гривень, до 50% тих, хто інвестує від 10 млн до 100 млн гривень.

Основними ж стимулами для збільшення прогресу в реалізації Цілей сталого розвитку (як у державі, так і бізнесі) респонденти вважають регуляторні зміни (зокрема, скорочення бюрократичних процедур), надання підтримки (фінансової, організаційної та консультативно-інформаційної) для інноваційних проєктів, а також фінансові інструменти підтримки бізнесу й держави: податкові пільги, пільгові кредити, гранти від державних фондів та міжнародних організацій.

Довідка. Індекс сталого розвитку – проводиться Європейською бізнес-асоціацією з 2021 року. Дослідження проводилося у вересні-жовтні 2021 року, у ньому взяли участь 75 фахівців, що опікуються питаннями сталого розвитку в членських компаніях Європейської бізнес-асоціації. Презентація результатів відбулася 11 листопада.

Мета дослідження – оцінка поточного стану виконання Цілей сталого розвитку ООН в бізнесі та державі, визначення механізмів, які сприятимуть поліпшенню прогресу щодо їх реалізації, визначення чинників, що стоять на заваді або можуть сприяти сталому розвитку бізнесу та держави.

Інтегральний показник індексу складається з двох рівнозначних компонентів:

  • оцінка рівня інтеграції Цілей сталого розвитку ООН у стратегії компаній;
  • середня оцінка рівня інтеграції економічних, екологічних і соціальних компонентів сталого розвитку у стратегію розвитку України.
Читайте також
В Україні відбувся четвертий "Лісовий діалог": що обговорили експерти
В Україні відбувся четвертий "Лісовий діалог": що обговорили експерти

"Зелені" закупівлю сприятимуть розвитку економіки та збереженню довкілля

Рейтинг сталого розвитку від укрЗМІ: як забруднювачі стали захисниками інтересів майбутніх поколінь
Рейтинг сталого розвитку від укрЗМІ: як забруднювачі стали захисниками інтересів майбутніх поколінь

Серед лідерів рейтингу – один з українських ТОП-забруднювачів "АрселорМіттал Кривий Ріг" та державні компанії