У Порторожі, Словенія, з 5 по 8 грудня відбулася 23-я зустріч Договірних сторін Барселонської конвенції та протоколів до неї (COP23) на якій ухвалили міністерську декларацію щодо ключових кроків до зеленого переходу в середземноморському регіоні.
Конференція ознаменувала історичну віху щодо захисту навколишнього середовища та сталого розвитку, а також терміновості таких дій, повідомляє Earth.Org.
“Зобов’язання, прийняті щодо стимулювання зеленого переходу в Середземномор’ї, є свідченням спільної відповідальності за збереження природних скарбів нашої планети, – йдеться у матеріалі. – У найближчі роки відкриється вплив рішень, прийнятих у Порторожі, і є надія, що обіцянки перетворяться на відчутні дії, сприяючи майбутньому, де Середземномор’я процвітає як стійка та динамічна екосистема”.
Зазначається, що на конференції прийняли Порторозьку міністерську декларацію, яка передбачає:
- охорону природи в регіоні;
В матеріалі розповіли, що 21 країна та ЄС домовилися про відокремлення економічного прогресу від погіршення навколишнього середовища, а також його узгодження з Цілями сталого розвитку.
- регіональне співробітництво та рішення, засновані на природокористуванні, адже країни регіону мають різні фінансові та технологічні ресурси;
- програму роботи та бюджет;
Зазначається, що на COP23 прийняли дворічну програму роботи та бюджет Середземноморського плану дій Програми ООН з навколишнього середовища (UNEP/MAP). Ця ініціатива спрямована на перегляд та узгодження Середземноморської стратегії сталого розвитку, а також використання науки як основи для ефективних дій.
- захист морського життя – одна з важливих угод щодо збереження китоподібних Чорного та Середземного морів, а також прилеглої Атлантичної зони;
- управління узбережжям та створення Регіонального центру діяльності зі зміни клімату в Туреччині;
- збереження біорізноманіття – зобов’язання щодо збереження та управління щонайменше 30% прибережних і морських територій до 2030 року. Учасники зобовʼязалися зупинити деградацію морського та прибережного біорізноманіття, а також посилити охорону морських видів, що перебувають під загрозою зникнення;
- боротьбу із забрудненням і відходами, зокрема від сільського господарства, суден, аквакультури та управління міськими зливовими водами, а також пластиком;
Зазначається, що під час COP23 неурядові організації відіграли ключову роль у висвітленні критичної проблеми забруднення моря та пропаганді узгоджених зусиль для вирішення цієї критичної проблеми.
Нагадаємо, у Дубаї, ОАЕ, 30 листопада розпочався двотижневий кліматичний саміт COP28, на якому вже ухвалили історичне рішення про створення фонду для відшкодування втрат і збитків від зміни клімату державам, що розвиваються.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, морський біолог Євген Дикий заявив, що через російську воєнну агресію у Чорне море потрапили тонни важких металів та інших токсичних речовин, зокрема від затонулих кораблів та збитих ракет.