Переговори, які тривали у південнокорейському місті Пусан з 25 листопада по 1 грудня, закінчилися невдачею – укласти Глобальний договір про обмеження пластику делегаціям так і не вдалося.
Про це повідомляє видання POLITICO.
Переговори зірвалися пізно ввечері в неділю після того, як учасники від країн не змогли вирішити свої протиріччя. Багаті на нафту країни на чолі з Саудівською Аравією відмовилися прийняти угоду, яка накладає обмеження на виробництво пластику. Майже у кожному раунді перемовин за останні 2 роки ці країни – до яких також належать Іран і росія – інші делегати та спостерігачі звинувачували у затримках і перешкоджанні прогресу на переговорах.
Саміт у Пусані мав стати кульмінацією дворічного переговорного процесу, в ході якого країни ООН раніше домовилися "укласти міжнародну угоду, що має обов'язкову силу, до 2024 року". Грінпіс назвав його "найважливішим багатостороннім договором" з часів Паризької кліматичної угоди 2015 року.
Але у підсумку розбіжності виявилися непереборними. Перемовники умовно розділилися на два протилежних табори: перший – країни, які хотіли укласти всеосяжну угоду, спрямовану на подолання першопричини кризи пластикового забруднення – виробництво; другий – ті країни, чия економіка тісно пов'язана з викопним паливом.
POLITICO повідомляє, що у четвер ЄС разом із понад 100 іншими країнами, включаючи Велику Британію, підтримав нову пропозицію Панами, яка наполягала на глобальній меті скорочення виробництва пластику до "сталого рівня".
Але, за інсайдерською інформацією видання, Саудівська Аравія координувала тиск з боку багатих на нафту країн-виробників пластику. Вони разом прагнули заблокувати будь-які пропозиції щодо договору, які загрожують зменшенню виробництва цього матеріалу. Згадані країни мають великий фінансовий інтерес, адже переважна більшість пластику виробляється з нафти або природного газу.
Окрім розбіжностей щодо виробництва пластику, країни також не змогли дійти згоди щодо того, чи варто і як націлюватися на особливо забруднюючі пластикові вироби і як фінансувати угоду.
"Хоча те, що окремі частини тексту були узгоджені, дає надію, ми також повинні визнати, що кілька критичних питань все ще заважають нам досягти всеосяжної угоди", – сказав головуючий на переговорах еквадорський дипломат Луїс Вайас, який запропонував призупинити складні переговори та перенести їх на більш пізній термін.
Багато спостерігачів і деякі делегати заявили, що провал саміту продемонстрував провал екологічної багатосторонності, заснованої на консенсусі. Вони стверджують, що вимога до всіх країн погоджуватися на основі консенсусу дає країнам, які не бажають цього, занадто багато права вето.
"Те, що ми побачили в Пусані – це використання консенсусу невеликою кількістю країн для того, щоб зупинити прогрес і підірвати переговори. На наступній сесії країни повинні раз і назавжди пояснити, що вони готові використовувати всі варіанти, включаючи голосування, щоб укласти договір, який, як вони продовжують стверджувати, необхідний", – сказав Девід Азулай, директор з питань екологічного здоров'я Центру міжнародного довкіллєвого права.
Дата і час наступного раунду переговорів ще не оголошені.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, у Кореї почалися переговори щодо Глобального договору про обмеження пластику, який мав би розв'язати світову проблему забруднення цим матеріалом.