Європейських меблевих гігантів IKEA, XXXLutz та інших звинувачують у порушенні ембарго на імпорт деревини та меблів з білорусі через війну в Україні.
Окрім того, частину такої продукції виготовляють з використанням примусової праці ув’язнених у колоніях, повідомляє активіст Святослав Амелін у Facebook.
Він висловив сподівання, що це додасть стимулів світу відмовитись нарешті від меблів з росіі та білорусії.
В матеріалі Politico зазначили, що продаж деревини відіграє важливу роль в економіці Білорусі, а ліси країни є державною власністю.
Розслідування французького ЗМІ Disclose показало, що багато товарів, які продає шведський меблевий гігант IKEA, роками виготовлялися з використанням примусової праці в білоруських в'язницях. Наприклад, у 2019 році постачальник Ikea Mogotex придбав текстиль у колонії для неповнолітніх ІК-2. З 2006 по 2014 рік керівник колонії перебував під санкціями ЄС через нелюдське поводження з політв’язнями. Люди, які працювали в ІК-2, отримували від 2 до 5 рублів на місяць, тобто менше ніж €2.
В матеріалі підкреслили, що режим самопроголошеного президента білорусі Олександра Лукашенка змушує в’язнів, зокрема політичних, важко працювати, використовуючи їх як безкоштовну робочу силу. Багато з них були засуджені за участь у маршах, підтримку України чи критику Лукашенка.
Автори наголосили, що ЄС включив імпорт меблів з білорусі в пакет санкцій у квітні 2022 року.
За словами речника IKEA, у червні 2021 року компанія вирішила припинити розвиток будь-якого нового бізнесу в Білорусі через ситуацію з правами людини, адже не погоджується на порушення прав людини в своєму ланцюжку поставок. Проте війна в Україні та міжнародні санкції "пришвидшили" план виходу з білоруського ринку. IKEA розірвала контракти зі своїми білоруськими постачальниками в червні 2022 року.
В матеріалі зазначили, що це не перший скандал з IKEA. Так у 2012 році компанія визнала, що купувала продукцію, вироблену політичними в'язнями в колишній Східній Німеччині в 1970-х і 1980-х роках.
Нагадаємо, компанію IKEA підозрюють у використанні незаконної деревини з Карпатських лісів. Це викликало обурення швецької громади, а українська влада “не помічає” проблеми.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, провідні світові компанії, зокрема Google, Amazon, IKEA, Apple і Nestle, не досягають власних цілей у боротьбі зі зміною клімату і регулярно перебільшують або невірно повідомляють про свій прогрес.