Європарламент підтримав запровадження вуглецевого податку Shutterstock

Європарламент підтримав запровадження вуглецевого податку

Зоряна Бердник

Єврокомісія має опублікувати законопроєкт щодо запровадження CBA в червні 2021 року

Європейський парламент у середу, 10 березня, більшістю голосів ухвалив резолюцію про введення вуглецевого податку – так званого механізму митного вуглецевого коригування (Carbon Border Adjustment – CBAM).

Про це з посиланням на сайт Європарламенту повідомив GMK Center. Згідно з повідомленням ЄП, за ухвалення відповідної резолюції проголосувало 444 євродепутати, проти – 70 й утримався – 181.

Зазначається, що запровадження CBAM покликане зрівняти умови для постачальників (внутрішніх і зовнішніх), а також стимулювати інвестиції в безвуглецеву металургію відповідно до цілей Паризької кліматичної угоди. Відповідно, введення вуглецевого податку захистить європейські компанії від дешевого імпорту з тих країн, які не займаються декарбонізацією економіки.

Зокрема, енергоємні галузі Європейського Союзу, серед них і металургія, платять за викиди парникових газів у межах Системи торгівлі викидами ЄС (ETS). До металургів за межами ЄС місцеве законодавство може висувати нижчі вимоги щодо рівня викидів. Завдяки цьому виробники з третіх країн можуть отримувати конкурентні переваги та продавати сталь до Євросоюзу за нижчими цінами.

Також європарламентарі наголошують, що механізм CBA має відповідати вимогам Світової організації торгівлі, але не використовуватися як інструмент протекціонізму.

"Механізм CBA – чудова можливість узгодити питання клімату, промисловості, зайнятості, стійкості, суверенітету й переселення. Ми маємо встановити однакову ціну на продукції з високими викидами вуглецю, незалежно від того, виробляються вони в ЄС чи за його межами, щоб найбільш сектори-забруднювачі також брали участь у боротьбі зі зміною клімату і впроваджували технології, спрямовані на досягнення безвуглецевої економіки", – заявив депутат Європарламенту Яннік Жадо.

Очікується, що Єврокомісія опублікує законопроєкт щодо запровадження CBAM в червні 2021 року.

Європейська сталеливарна асоціація EUROFER уже підтримала ухвалення Європарламентом резолюції про запровадження механізму CBA.

"Кліматичні цілі на 2030 і 2050 роки вимагають посиленого захисту від викидів вуглецю. Цього можна досягти, якщо захід буде реалізований як додатковий інструмент для підтримки наявних заходів", – повідомив генеральний директор EUROFER Аксель Еггерт.

За його словами, механізм CBA, на додаток до поточних заходів, знизить вплив вартості продукції для європейських галузей. Це дасть змогу зберегти ланцюжок створення вартості, зменшити прямий вплив на торговельні потоки та пом’якшити торговельну напруженість.

Згідно з EUROFER, європейські сталеливарні компанії запускають безліч ініціатив щодо впровадження технологій безвуглецевого виробництва сталі. Запровадження механізму CBA сприяє їх успішній реалізації.

За оцінкою GMK Center, запровадження CBAM може коштувати українським експортерам €566 млн на рік. Для українських металургів показник сягне €379,9 млн.

Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що Україна створила з ЄС робочу групу щодо аспектів застосування СВАМ. У Брюсселі запевнили, що країна може розраховувати на підтримку в цьому питанні.

Читайте також
Green Deal потребує внутрішнього виробництва критичної сировини, – дослідження
Green Deal потребує внутрішнього виробництва критичної сировини, – дослідження

Скорочення споживання також є важливим пріоритетом, але нинішнє суспільство потребує енергії, мобільності та технологій

В ЄС погодили загальні підходи щодо скорочення викидів та їхній вплив
В ЄС погодили загальні підходи щодо скорочення викидів та їхній вплив

Рада схвалила пропозицію поступово припинити безкоштовні пільги для секторів, які стосуються CBAM з 2026 по 2035 рік

Названі шляхи подолання кризи кліматичної політики ЄС на тлі війни
Названі шляхи подолання кризи кліматичної політики ЄС на тлі війни

Держави-члени ЄС мають говорити "єдиним голосом", створюючи бачення європейського енергетичного суверенітету

Як "зелений план Маршалла" допоможе світовому енергетичному переходу
Як "зелений план Маршалла" допоможе світовому енергетичному переходу

Трансатлантичний альянс відіграватиме важливу роль у керівництві та управлінні процесами