Європа не готова до подолання кліматичної катастрофи, – Світовий банк shutterstock

Європа не готова до подолання кліматичної катастрофи, – Світовий банк

Ганна Велика

Експерти дійшли висновку, що значні кліматичні ризики ЄС вимагають загальносистемної трансформаційної адаптації, яка включає реформування інституцій, законодавчої бази та галузевих стратегій

Світовий банк у партнерстві з Європейською комісією оприлюднив серію звітів, дані яких свідчать про неготовність європейського континенту впоратися з наслідками зміни клімату в найближчі роки.

Відповідні документи Світовий банк розмістив на своєму сайті.

Серед найбільш тривожних висновків є такий: ЄС може втратити 7% свого ВВП через боротьбу зі зміною клімату до 2030-х років.

Відповідно до одного зі звітів, “Economics for Disaster Prevention and Preparedness” (“Економіка для запобігання катастрофам та готовності до них”), пов’язані з кліматом погодні явища минулого року вже коштували Європі понад 77 мільярдів євро. Але банк зазначає, що суму витрат можна знизити за допомогою кращих даних і стратегій фінансування.

У звіті експерти Світового банку зазначили, що хоча європейські країни й вживають серйозних заходів, щоб підготуватися до цих наслідків, але потрібно зробити ще більше. Особливу увагу вони рекомендували звернути на критичні сектори, наприклад, ті, що надають послуги реагування на надзвичайні ситуації. Наприклад, у половині країн-членів ЄС є пожежні станції, розташовані в районах, де існує небезпека більш ніж одного стихійного лиха.

Один зі звітів присвячений питанню фінансування підвищення готовності до адаптації до клімату. У ньому зазначається, що раннє інвестування є набагато більш рентабельним, ніж пізнє інвестування, і що визначення пріоритетів є найкращим способом зосередити витрати.

Тому спеціалісти Світового банку рекомендували країнам ЄС направити фінансування до більш схильних до ризику районів або активів, які можуть бути вразливими до наслідків лиха та створювати небезпеку для людей або спричиняти серйозні збої, такі як старіння інфраструктури чи критичних мереж.

Згідно з одним зі звітів, вартість адаптації до клімату коливатиметься від 34 до 110 євро на людину на рік, залежно від місця проживання. Загальні витрати на адаптацію в Європейському Союзі до 2030-х років можуть становити від 15 до 64 мільярдів євро на рік, що передбачає необхідний обсяг фінансування адаптації від 0,1 до 0,4 відсотка ВВП ЄС.

Солен Денглер, старший спеціаліст Світового банку з адаптації до зміни клімату, впевнена, що країни ЄС повинні проводити більше ґрунтовних досліджень як на національному, так і на галузевому рівнях, щоб визначити прогалини в адаптації, витрати та переваги заходів з адаптації та відстежувати витрати на адаптацію та впровадження цих заходів.

Звіт щодо катастроф завершує кілька конкретних прикладів, таких як лісові пожежі та сильна спека в Болгарії, вплив повеней на транспорт у Румунії та запобігання лісовим пожежам у лісовому секторі у Швеції. Але фахівці, які працювали над документом, зазначають, що для адаптації до кліматичних змін та усунення спричинених ними загроз потрібні кращі дані.

“Не вистачає інформації про прогнозовані наслідки кліматичних ризиків у короткостроковій та середньостроковій перспективі з 2030-х до 2050-х років, особливо для оцінки галузевих чи інвестиційних портфелів”, — говорить Денглер.

Вона окремо наголосила, що адаптація до зміни клімату є доповненням до пом’якшення наслідків зміни клімату. Експертка впевнена, що дія в обох випадках є економічно вигідною й може зменшити прямі втрати від стихійних лих і кліматичних впливів і мати ширші соціальні та екологічні вигоди.

Укладачі звіту дійшли висновку, що Євросоюзу знадобиться значне розширення державного, приватного та змішаного фінансування, а інвестиційне планування та фінансові стратегії ще недостатньо обґрунтовані розумінням вартості адаптації до зміни клімату на національному рівні та рівні ЄС.

Раніше ЕкоПолітика розповідала, що ООН передбачила збільшення частоти стихійних лих до 2030 року майже наполовину.

Як повідомляла ЕкоПолітика, ЄС має інвестувати 600 млрд євро в енергетичну інфраструктуру заради зеленого переходу.

Раніше ми розповідали про те, як великі бізнеси змагаються за 40 млрд євро від ЄС на скорочення викидів вуглецю.

Читайте також
Євросоюз офіційно вийшов із Енергетичної Хартії
Євросоюз офіційно вийшов із Енергетичної Хартії

Багато європейських країн вважають, що вона втратила свою актуальність

У Німеччині дозволили продаж біологічного замінника дизеля на заправках
У Німеччині дозволили продаж біологічного замінника дизеля на заправках

HVO100 дозволить скоротити парникові викиди на 90% у порівнянні з традиційним дизельним паливом

Екологічні фонди Європи втрачають мільярди через зниження цін на вуглець
Екологічні фонди Європи втрачають мільярди через зниження цін на вуглець

Зниження призвело до втрати потенційних доходів у розмірі €4,1 млрд

У Франції під загрозою Олімпіада-2024 через забруднення річки Сена
У Франції під загрозою Олімпіада-2024 через забруднення річки Сена

Лише один з 14 зразків води показав, що річка безпечна для купання