Представники Європейського парламенту та Ради ЄС досягли попередньої угоди щодо закону “Про промисловість з нульовими викидами” для підтримки внутрішнього виробництва зелених технологій.
Документ покликаний забезпечити досягнення виробництва 40% сонячні батареї, паливних елементів, електролізерів тощо до 2030 року, яких потребує ЄС, повідомляє Science Business.
Зазначається, що закон не пропонує субсидії, а заохочує інвестиції завдяки:
- спрощенню процесу отримання дозволів для стратегічних проєктів – до 18 місяців для великих виробничих проєктів та 12 місяців для менших;
- оновленню правил державних закупівель на користь європейських виробників;
- підтримці розвитку регіональних кластерів.
До переліку технологій увійшли:
- сонячні панелі;
- вітрові турбіни;
- паливні елементи;
- електролізери;
- акумулятори;
- мережеві технології;
- ядерна енергетика (малі модульні та традиційні реактори).
Євродепутат Крістіан Елер підкреслив, що Європа вперше відреагувала на закон США “Про зниження інфляції” (IRA), який спрямовує $369 мільярдів у сектор зелених технологій. Закону “Про промисловість з нульовими викидами” є першим кроком у забезпеченні економічного обґрунтування промислової декарбонізації та реалізації Зеленої угоди за межами просто нормативної бази.
"Якщо Європа хоче відігравати провідну роль у переході на чисту енергію, нам потрібно забезпечити потужні європейські виробничі потужності та створити кращі умови для інвестування в нові проєкти", — сказала єврокомісарка з енергетики Кадрі Сімсон.
Зазначається, що закон не передбачає додаткового фінансування для проєктів. Його планують повʼязати з Платформою стратегічних технологій для Європи (STEP) та мобілізувати фінансування з інших джерел, зокрема з фондів політики згуртованості, InvestEU, Horizon Europe та з доходами від системи торгівлі квотами на викиди парникових газів (ETS).
В матеріалі додали, що закон також сприятиме прискоренню створенню регіональних кластерів компаній, залучених до певної технології, для підтримки реіндустріалізації та подальшого спрощення адміністративних процедур. Це також допоможе уникнути залежності від імпорту зелених технологій з Китаю.
Тепер угода має бути офіційно схвалена співзаконодавцями, починаючи з голосування в промисловому комітеті Європарламенту.
Нагадаємо, Єврокомісія оприлюднила амбітні кліматичні цілі до 2040 року, які передбачають скорочення викидів на 90%.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, у березні 2023 року Європейська комісія почала розробляти закон “Про промисловість з нульовими викидами”, який покликаний прискорити дозвільні процедури для ключових проєктів 5 напрямків зелених технологій.