ЄС хоче розширити дію CBAM на низку продукції: що підпаде під вуглецеве мито shutterstock

ЄС хоче розширити дію CBAM на низку продукції: що підпаде під вуглецеве мито

Валентина Гембарська

Претендувати на виключення з-під дії СВАМ можуть тільки ті торгові партнери, що мають прозорі політики ціноутворення на викиди вуглецю

В Європейському Союзі хочуть розширити дію CBAM (Carbon Border Adjustment Мechanism) на органічні хімічні речовини, полімери та водень, а отримані кошти спрямувати на допомогу найменш розвинутим країнам.

Про це заявив євродепутат Мохаммед Шахім, який є провідним доповідачем по СВАМ в Комітеті з питань довкілля Європарламенту.

Його доповідь проаналізувала координаторка комітету промислової екології й сталого розвитку Європейської бізнес-асоціації Ольга Бойко на своїй сторінці у Facebook.

Вона описала основні зміни до драфту механізму прикордонного вуглецевого коригування:

  1. Окрім цементу, добрив, заліза, сталі, алюмінію та електроенергії, під сферу дії СВАМ пропонують включити органічні хімічні речовини, водень та полімери, які імпортуються в країни ЄС.
  2. Оподаткуванню будуть підлягати не лише прямі викиди СО2, що утворюються в процесі виробництва вказаних товарів, але й непрямі викиди, зокрема від використання електроенергії.
  3. Безкоштовні квоти на викиди парникових газів, доступні в рамках ринку торгівлі квотами в ЄС (EU ETS) в секторах, охоплених CBAM, будуть скасовані раніше – не в 2036 році, а вже у 2028.
  4. Перехідний період СВАМ, коли імпортери не матимуть фінансових зобов’язань, розпочнеться з 2023 року, але триватиме не 3, а 2 роки – і вже з 2025 року СВАМ має запрацювати у повному обсязі.
  5. Замість 27 національних органів у кожній країні ЄС пропонують створити один централізований орган, який буде розглядати та перевіряти CBAM-декларації, продавати CBAM-сертифікати імпортерам, тощо.
  6. Кошти, отримані від СВАМ, пропонується направити на фінансування заходів з декарбонізації у найменш розвинутих країнах.

"При цьому євродепутат відмітив, що CBAM має посилювати співпрацю ЄС з торговими партнерами, а не спричиняти конфронтацію. Водночас, претендувати на виключення з-під дії СВАМ можуть тільки ті торгові партнери, що мають прозорі та зрозумілі політики ціноутворення на викиди вуглецю. Орієнтовно, запропоновані зміни будуть обговорювати в Комітеті Європарламенту у лютому 2022 року, а голосувати в квітні", — прокоментувала Бойко.

За оцінками European Business Association, у разі запровадження СВАМ при ціні €55/т СО2, додаткові витрати українських імпортерів продукції цементної галузі становитимуть щонайменше 2,1 млн, хімічної галузі – €48,5 млн, а в металургії можуть сягнути €628,3 млн щороку.

Як повідомляла ЕкоПолітика, український бізнес щорічно втрачатиме по 396 млн євро з 2026 до 2030 року, якщо в Європейському Союзі запровадять CBAM. Внаслідок такого кроку з боку ЄС ВВП України скорочуватиметься на 0.08%/рік. Такий висновок зробили експерти Київської школи економіки (KSE).

Читайте також
Кліматичні інвестиції впливають на швидкість реформ – DiXi Group
Кліматичні інвестиції впливають на швидкість реформ – DiXi Group

Кошти потрібно вкладати у відновлювані джерела енергії та нові технології

Від CBAM український бізнес втрачатиме щорічно по 396 млн євро — KSE
Від CBAM український бізнес втрачатиме щорічно по 396 млн євро — KSE

Доходи підприємств скорочуватимуться до 2030 року

На саміті з ЄС Україна представила свою позицію щодо CBAM
На саміті з ЄС Україна представила свою позицію щодо CBAM

Діалог про "вуглецевий податок" для українських експортерів поки що триває

В Україні стартує проєкт, який допоможе декарбонізувати бізнес та залучити кошти
В Україні стартує проєкт, який допоможе декарбонізувати бізнес та залучити кошти

Проєкт наблизить український бізнес до найкращих ноу-хау та покаже нові можливості в рамах "зеленого переходу"