ЄБРР планує виділити $55 млн на біоенергетику в Україні Shutterstock

ЄБРР планує виділити $55 млн на біоенергетику в Україні

Романа Слісар

Середня вартість потенційних проєктів становить $ 5 млн

Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) відпрацьовує в Україні низку проєктів на суму близько $55 млн.

Про це заявив програмний менеджер Кирил Томляк, передає Енергореформа.

Як повідомляється, мова йде про "Програму інновацій в ланцюжку вартості стійкої біоенергетики".

"Конкретні проєкти з біоенергетики зараз перебувають в банку на стадії розробки техніко-економічних обґрунтувань, щоб в подальшому приступити до їх фінансування та реалізації. Ці проєкти стосуються виробництва електроенергії і тепла на біомасі та біогазі, пов'язаних з використанням відходів сільського господарства", – повідомив менеджер.

Він підкреслив, що програма ЄБРР з підтримки біоенергетики обсягом кредитування близько $55 млн була відкрита в кінці 2019 року і розрахована на чотири роки.

"Інтерес до неї є, звернень багато. Виклик в тому, щоб знайти достатньо цікавий з усіх боків проєкт", – заявив Томляк.

Він також роз'яснив, що в рамках програми ЄБРР готовий фінансувати проєкти вартістю від €3 млн. Для фінансування дешевших проєктів банк може залучити партнерів. Банк також готовий покривати до 90% розробки ТЕО.

Крім того, ЄБРР може надати і грантове фінансування, проте за проєктами, які вже мають кредит. При цьому грант може становити до 20% вартості проєкту, але не більше $0,5 млн.

"Середня вартість потенційних проєктів становить $5 млн", – уточнив Томляк, зазначивши що фінансування за програмою не є проєктним і передбачає наявність застави. Він допустив, що це дещо стримує інтерес до нього.

Проте, за словами експертів, в умовах зростання ціни на газ інтерес до розвитку біоенергетики теж зростає.

Оцінюючи перспективи видачі кредитів на вирощування енергетичних культур, програмний менеджер повідомив, що в портфелі потенційних для фінансування проєктів ще немає достатньо великого об'єкта інвестицій.

"Ця галузь ще не перебуває на тій стадії розвитку, коли можна говорити про великі проєкти", – пояснив він.

При цьому Томляк зазначив, що банк розглядав би проєкти з будівництва об'єктів теплопостачання на біомасі. Особливо перспективним він назвав розвиток ринку біометану.

"Як менеджер програми, який займається розвитком біоенергетики, я вірю в біометан, вважаю, що це перспективна річ. Тим більше інфраструктура для його використання вже є, потрібно навчитися правильно його виробляти стійким способом і розпоряджатися ним. Як це буде, залежить від парламенту, уряду", – висловив думку Томляк.

При цьому він припустив, що перші проєкти передбачатимуть експорт біометану в Європу, хоча є перспектива його використання для транспорту і для виробництва тепла та електроенергії.

"Зі свого боку ми ініціювали спеціальне дослідження, щоб чіткіше визначити український потенціал біометану і розібратися з бар'єрами. А також підрахувати економіку. Ми в процесі, підрахуємо уважно і поділимося своїми напрацюваннями", – зазначив Томляк.

Він підкреслив, що необхідно прийняти відповідне законодавство, усунувши технічні та регуляторні бар'єри на шляху до розвитку ринку біометану.

"Треба, щоб поняття "біометан" з'явилося в українському законодавстві. І щоб паралельно за ним з'явилася економіка. Вона, як правило, з'являється тоді, коли з'являються додаткові механізми підтримки або зростає ціна на традиційні енергоносії", – роз'яснив Томляк, додавши, що потенціал біометану значний і потрібна ефективна робота, щоб реалізувати його найближчим часом.

Раніше ЕкоПолітика повідомляла про те, що NEFCO відмовилася інвестувати в "зелену" енергетику України.

Читайте також
За 5 років "зелена" генерація збільшиться на 60% – дані МЕА
За 5 років "зелена" генерація збільшиться на 60% – дані МЕА

Високі ціни на викопне паливо роблять ВДЕ ще більш конкурентоспроможними

У Литві винайшли прозорі сонячні панелі з річною потужністю 180 МВт
У Литві винайшли прозорі сонячні панелі з річною потужністю 180 МВт

М40 ефективно працює при температурі від -40 до 85 градусів Цельсія

У Швейцарії на житлові будинки встановили унікальні сонячні панелі
У Швейцарії на житлові будинки встановили унікальні сонячні панелі

Панелі працюють на інфрачервоному світлі і повністю забезпечують жителів зелено. енергією

"Нафтогаз" очікує мати 1 ГВт ВДЕ-генерації до 2030 року
"Нафтогаз" очікує мати 1 ГВт ВДЕ-генерації до 2030 року

Для цього компанія має намір залучити майже $1 млрд інвестицій