Європейська бізнес асоціація закликала уряд терміново вжити заходи для відновлення роботи компаній у галузі управління небезпечними відходами.
Адже з 9 січня в Україні будь-яка діяльність у цій сфері протизаконна, повідомляє EBA.
В Асоціації пояснили, що закон №2320-IX “Про управління відходами” (чинний з 9 липня 2023 року) передбачає обов’язкове отримання нового виду ліцензії протягом 6 місяців після набрання чинності. А закон “Про ліцензування” надає підприємствам щонайменше 2 місяці на приведення своєї діяльності у відповідність новим умовам.
Зазначається, що відповідна постанова Кабінету міністрів та наказ Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів були затверджені та набрали чинності в середині грудня 2023 року. Ці документи необхідні для запуску процедури отримання нових ліцензій.
“Таким чином, у підприємств галузі управління небезпечними відходами було фактично 16 робочих днів на отримання нової ліцензії, замість гарантованих законодавством 2 місяців. З 9 січня 2024 року в Україні будь-яка діяльність у сфері управління небезпечними відходами – протизаконна”, – наголосили у повідомленні.
В EBA додали, що з травня 2023 року попереджали уряд та Міндовкілля про назріваючу проблему. Експерти Асоціації також зверталися до Кабміну, Офісу Президента та Державної регуляторної служби. Так ДРС звернулися до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля для внесення змін у постанову Кабміну "Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану” для надання права суб’єктам господарювання отримувати ліцензії за декларативним принципом.
“Вже тиждень як в Україні жодне підприємство не має ліцензії на здійснення операцій у сфері управління небезпечними відходами. І це має свої наслідки”, – сказала координаторка комітету промислової екології та сталого розвитку Європейської Бізнес Асоціації Ольга Бойко.
Серед наслідків вона назвала:
- неможливість для підприємств та установ, які утворюють небезпечні відходи, передавати їх профільним підрядникам;
- зупинку роботи громадських ініціатив для населення для безпечного управління такими відходами від домогосподарств, які переважно фінансуються за кошти міжнародних донорів;
- загрозу зриву вивезення та утилізації небезпечних відходів для територіальних громад, які уклали договори із підприємствами, ліцензії яких станом на зараз втратили чинність.
“Ця ситуація – небезпечний прецедент, який говорить, що будь-яка інвестиційна діяльність в Україні може бути припинена завдяки/через бездіяльність уповноваженого органу. Чи такий меседж ми хочемо передати міжнародним партнерам та інвесторам галузі управління відходами, фінансування якої заклали, наприклад, у план Ukraine Facility?”, – сказала вона додавши, що акий підхід повністю суперечить євроінтеграційним зобов’язанням України.
Зазначається, що за даними проєкту Ареna-2, у 2022 році в Україні утворилось близько 498 тисяч тон небезпечних відходів, що складає орієнтовно 12,2 кг на кожного українця.
Нагадаємо, у грудні Асоціація професіоналів довкілля (PAEW) закликала владу уникнути колапсу на ринку небезпечних відходів, який станеться вже на початку 2024 року через неможливість оформити ліцензії.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, у грудні президентка Асоціації професіоналів довкілля (PAEW) Людмила Циганок заявила, що з січня 2024 року всі 367 підприємств, які мають ліцензії на поводження з небезпечними відходами, з високою ймовірністю опиняться поза правовим полем через правову невизначеність.