Громади Київщини виступили проти видобутку титанових руд на своїй території shutterstock

Громади Київщини виступили проти видобутку титанових руд на своїй території

Ганна Велика

Упродовж десятиліть влада періодично намагалася запустити цей проєкт 

Володарська та Маловільшанська громади Білоцерківського району Київської області намагаються перешкодити відновленню видобутку титанових руд на Тарасівському родовищі. 

Про це повідомляє видання “КиївВлада”.

Журналісти розповіли, що попри численні протести в минулому, у березні Кабінет міністрів України включив зазначене родовище до Переліку надр стратегічного та критичного значення, які надаватимуть у користування через аукціони. Воно має високий потенціал для видобутку титанових руд. У родовищі є титан, скандій, цирконій, а також ванадій, дистен, силіманіт, ставроліт, високоглиноземна сировина.

Чому громади проти

Місцеві жителі виступили проти розробки родовища через ризики загрози довкіллю, здоров’ю населення та порушенню екосистеми регіону та річки Рось. Упродовж березня громади збирали підписи щодо виключення родовища з Переліку ділянок надр стратегічного значення. Зокрема, лише у Володарській громаді вдалося зібрати понад 6,2 тис. підписів.

Серед основних причин мешканці називають наступні:

  • вилучення 1015 га земель, з них: 400 га – родючі чорноземи, 615 га – землі лісогосподарського призначення;
  • перевезення відкритими вантажівками до найближчої залізничної станції “Роток” у Білій Церкві загрожує забрудненням повітря, руйнуванням доріг і навколишнього середовища;
  • є реальна загроза потрапляння відходів у воду річки Рось, яка слугує головним джерелом питної води для Білої Церкви, Умані та десятків інших населених пунктів;
  • знищення родючих ґрунтів, що спричинить деградацію сільськогосподарських земель;
  • вирубки лісових насаджень, що негативно вплине на екосистему регіону;
  • забруднення підземних і питних вод, що створить ризик нестачі чистої води для мешканців;
  • забруднення атмосферного повітря підвищить рівень захворюваності серед населення;
  • знищення флори та фауни може призвести до екологічної кризи в Білоцерківському районі.

“Враховуючи велику площу родовища та значні об’єми видобутку відкритим способом та переробки рудних пісків, негативний вплив на навколишнє природне середовище та життя і здоров’я людей може бути дуже значний і непоправний: потрапляння рудних пісків під час їх видобування до ґрунтових вод та розпилення цих пісків в атмосферне повітря”, – зазначено у зверненні громади до Кабміну та Держгеонадр.

shutterstock

Що думають в облраді

Київська обласна рада пристала на бік громадськості. Її депутати назвали такі дії держави в умовах війни “небезпечною та безвідповідальною ініціативою”.

Тому громади та депутати направили звернення до Верховної Ради, Кабміну та Державної служби геології та надр України проти видобування циркон-рутил-ільменітових руд на території району. Також вони звернулися з офіційним запитом до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та інших відомств.

Як можновладці пояснюють необхідність розробки Тарасівського родовища

У Міндовкілля пояснили включення родовища до Переліку вимогами Ukraine Facility Plan та потребами обороноздатності. Чиновники зазначили, що титанові руди визнані критично важливою сировиною як для України, так і для країн-партнерів. А оскільки Україна має один із найбільших у світі запасів цих ресурсів, тому їх ефективне використання є питанням підвищення обороноздатності та забезпечення валютних надходжень від експорту. В уряді запевнили, що екологічна оцінка обов’язково буде проведена перед початком будь-якого видобутку.

У Державній службі геології надр України нагадали, що з 2019 року скасовано необхідність погодження передачі надр у користування з обласними радами. Тому громади втратили можливість впливати на рішення щодо використання надр на своїй території. Також у службі зазначили, що розробка Тарасівського родовища була погоджена рішенням Київоблради ще у 2007 році.

У Міністерстві економіки зауважили, що включення Тарасівського родовища до Переліку не означає автоматичний початок видобутку. Чиновники стверджують, що перед запуском будь-якої діяльності обов’язково потрібно буде пройти оцінку впливу на довкілля (ОВД), отримати дозвіл на користування надрами через аукціон та одержати висновок з ОВД щодо допустимості діяльності, а ще передбачаються громадські обговорення.

Як писала ЕкоПолітика наприкінці березня, уряд змінив алгоритм визначення ціни продажу спецдозволів на користування надрами.

Читайте також
Уряд змінив алгоритм визначення ціни продажу спецдозволів на користування надрами 
Уряд змінив алгоритм визначення ціни продажу спецдозволів на користування надрами 

Посадовці говорять, що зрозумілі та стабільні правила ціноутворення знижують ризики раптових змін і створюють сприятливі умови для інвестицій

На Миколаївщині видобувають пісок на цінних ділянках степу
На Миколаївщині видобувають пісок на цінних ділянках степу

Роботи ведуться попри негативний висновок щодо звіту з ОВД

На Донеччині злочинна група незаконно видобула вугілля на понад мільярд гривень
На Донеччині злочинна група незаконно видобула вугілля на понад мільярд гривень

Процесуальне керівництво у цьому провадженні здійснює Офіс Генерального прокурора

Як контролюється забруднення земель і підземних вод підприємствами: досвід ЄС
Як контролюється забруднення земель і підземних вод підприємствами: досвід ЄС

Процедура захисту ґрунтів включає періодичний моніторинг їхнього стану