На Грибовицькому полігоні твердих побутових відходів (ТПВ) нині тривають роботи з технічної рекультивації. Станом на 2 вересня підрядник уже виконав близько 35-40% робіт.
Про це повідомила пресслужба Львівської міської ради.
Зокрема, підрядник – турецька компанія "J/V GOKSIN INSAAT – HAYAT GROUP" – здійснив 80% земляних робіт щодо виположення схилів тіла полігону – це запобігає ризику зсувів.
Серед передбачених робіт першого етапу рекультивації також:
- змонтовано трубопроводи для системи збору газу на 45%;
- встановлено трубопроводи для системи рециркуляції фільтрату – 83%;
- встановлено трубопроводи для системи збору та рециркуляції фільтрату – 40%.
Додамо, що фільтрат очищається за двома технологіями, а саме:
- станцією хімічної очистки фільтратів по технології академіка Рогова;
- системою зворотного осмосу.
З початку року вже було очищено 70 500 м3 фільтрату – вдалося осушити два озера з п'яти.
Окрім того, частину полігону (15%) вкрили трьома шарами: дренажним, ізоляційним та геотекстилем. Ці роботи виконують для того, щоб захистити довкілля від виділення газів та ізолювати звалище від опадів.
"Ми перейшли до етапу ізоляції, нині прокладаємо на полігон ізоляційні шари. На полігоні у смітті було дуже багато шкідливого газу, цей газ ми будемо контролювати, відводити. Також було багато шкідливої води, ми встановили трубопроводи, які цю воду будуть відводити. Робимо все, щоб не завдавати школи довкіллю. Усі роботи проводимо відповідно до європейських стандартів і сподіваємося, що за рік ми завершимо наш проєкт, як і планувалося", – розповів Вейсел Кіліч (Veysel Kilic), представник консорціуму компаній "J/V GOKSIN INSAAT – HAYAT GROUP".
Зазначимо, що перший етап рекультивації – технічний – мають завершити до кінця липня 2022 року.
Технічний етап рекультивації триває від осені 2020 року та передбачає такі основні роботи:
- дегазація полігону з допомогою монтажу спеціальних трубопроводів, які забезпечують безпечний збір біогазу з тіла полігону;
- встановлення сучасної системи очистки фільтрату;
- осушення озер фільтратів, вивезення залишкового мулу на тіло полігону та
завезення мінерального ґрунту на місця озер фільтратів; - перепрофілювання верхнього шару ТПВ на полігоні, виположення схилів та формування нових терас;
- вкриття полігону спеціальним захисним екраном, який складається з трьох шарів: дренажний геокомпозит; геомембрана як ізолюючий матеріал; геотекстиль як захисним матеріал;
- вкриття полігону шаром мінерального ґрунту товщиною 30 см;
- будівництво системи збору та відведення дощової води з тіла полігону.
Наступний етап – біологічна рекультивація, який триватиме близько трьох років, очікувано з 2022 по 2025 рік. Під час проведення біологічного етапу рекультивації буде проведено такі основні роботи:
- вкриття полігону шаром родючого ґрунту товщиною 30 см;
- посів багаторічних трав;
- висадка дерев.
Після проведення комплексної рекультивації полігону за допомогою конкурсу оберуть найкращу ідею для облаштування цього місця.
"Це один із найбільших полігонів в Україні був. Ми показуємо, як правильно робити рекультивацію. Цей обсяг робіт коштує понад 17 млн євро, проблем із фінансуванням жодних нема", – прокоментував мер міста Андрій Садовий.
Громадська активістка Леся Москаленко теж акцентувала на прикладі рекультивації Грибовицького полігону у Львові. "Нам із нашим полігоном у Підгірцях (Київська обл. – Ред.) просто треба розуміти, полігон не може одночасно працювати й закриватися на рекультивацію", – зазначила вона.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, на початку червня 2021 року на Грибовицькому полігоні поблизу Львова розпочались роботи з дегазації.