Головна річка України стала небезпечною для здоров'я — Держпродспоживслужба Shutterstock

Головна річка України стала небезпечною для здоров'я — Держпродспоживслужба

Зоряна Бердник

Розповіли, хто винен у забрудненні основної водної артерії країни та де найбрудніше місце

Купатися в Дніпрі в районі Києва стає дедалі небезпечніше для здоров'я, оскільки у воді містяться важкі метали, хімікати й велика кількість бактерій.

Забруднювальні речовини потрапляють у Дніпро з незаконних підприємств Київської області, які скидають відходи виробництва та стічні води. Про погіршення ситуації з головною річкою країни розповів начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Києві Олег Рубан у коментарі виданню "Вести".

Що отруює Дніпро

За його словами, неприємна тенденція погіршення стану води у водоймах річки Дніпро спостерігається останні три роки через перевищення вмісту в ній таких хімічних речовин, як фосфати та фосфорорганічні сполуки.

"Це пов'язано з посиленим використанням хімічних речовин у побуті та промисловості й зливом у стічні води та каналізаційні стоки цих відходів. Фосфати й фосфорорганічні сполуки сприяють виникненню канцерогенів, вплив яких на організм людини або тварини підвищує ймовірність виникнення злоякісних пухлин", — зазначає Олег Рубан.

До того ж, додав він, фосфати призводять до бурхливого зростання ціанобактерій (синьо-зелених водоростей), які називають "цвітінням" — його вже зафіксували на Дніпрі.

"Ми спостерігаємо ще одну неприємну тенденцію - терміни "цвітіння" Дніпра щораз більше зміщуються до початку літа — кінця травня. Ще у 2005 році "цвітіння" було у вересні, потім наступні п'ять років — у серпні. А цьогоріч "цвітіння" розпочалося на початку червня. Саме "цвітіння" є ознакою мікробіологічного забруднення", — говорить Рубан.

Також він наголосив, що у Дніпрі міститься кишкова паличка, через що купання в річці загрожує інфікуванням.

Столична влада вже закликала людей утриматися від купання в Дніпрі через перевищення показників вмісту хімічних речовин і ризик заразитися кишковою паличкою.

Нагадаємо, що в лютому 2021 року Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України опублікувало дані масштабного скринінгу якості вод Дніпра та його приток у межах проєкту "Водна ініціатива ЄС Плюс для Східного партнерства".

Згідно з дослідженням, у водах басейну Дніпра виявили загалом 2 тисячі забруднювальних речовин і майже 65 тисяч хімічних сполук. Це агрохімікати, важкі метали, пестициди та навіть ртуть. Для аналізу взяли 27 проб води та 5 проб риби з Дніпра та його приток у жовтні 2020 року.

Хто забруднює річку Дніпро в Києві

Начальник ГУ Держпродспоживслужби в Києві Олег Рубан розповів, що небезпечні тенденції забруднення Дніпра пов'язані як із порушенням водообміну річки з київським водосховищем, так і з діяльністю численних підприємств, які скидають відходи в річку.

"95% цих підприємств розташовані на території Київської області та працюють незаконно. За останні три роки збільшилася кількість "мильних" виробництв — це автомийки, які здійснюють злив у річку, а також інші підприємства, які є за межами екологічного законодавства та зливають у каналізацію свої відходи. Це і продуктові, і промислові підприємства", — зазначив Рубан.

За даними Державної екологічної інспекції України, у 2019 році в Дніпро тільки в межах Києва скинули 723,2 млн куб. м стічних вод, з яких 40% були неочищеними. Більш ніж половина — це скиди промислових підприємств.

У Києві, за даними екоінспекції, забруднювач Дніпра № 1 — "Київводоканал", який протягом року скидає 283,3 млн куб. м стоків. Саме підприємство здійснило у 2019 році скиди, через які поверхня річки в районі Микільської Слобідки та Русанівського каналу покрилася білою піною. Тоді це спричинило скандал у столиці, а люди вийшли з протестами.

Схожі зливи в Дніпро спостерігалися й у травні цього року. "Місяць тому було технологічне скидання води, поверхня була покрита піною, але аналізи води несуттєво перевищували норми. Нині ж усе нормально", — розповів заступник директора КП "Плесо" Костянтин Пігуля.

Де Дніпро найбільш забруднений у Києві

За даними Держпродспоживслужби, найбільш забрудненим Дніпро виявився в районі Кончі-Заспи —  там, де розташовані селища і котеджні містечка, у яких проживають чиновники й політики.

"Там найгірша вода та найбрудніше повітря. Це пов'язано з розміщенням в містечку Українка Трипільської теплостанції, яка забруднює повітря", — пояснив Рубан. Натомість найкращі показники води — у Десні.

"Десну можна взагалі вважати чистою рікою. Там мала кількість населених пунктів і підприємств, а, відповідно, нема кому й забруднювати", — додав Рубан.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, у Міндовкілля розповіли, в якому стані перебуває головна водна артерія країни.

Читайте також
У Києві фіксують погіршення якості повітря: міська влада назвала причину
У Києві фіксують погіршення якості повітря: міська влада назвала причину

Слідкувати за актуальним рівнем забрудненості можна в режимі реального часу

За позовом екоактивістів почався судовий процес проти секретаря Київради Бондаренка
За позовом екоактивістів почався судовий процес проти секретаря Київради Бондаренка

Його дії на посаді вже давно викликають обурення в громадських природоохоронців