Федерація роботодавців України підготувала позиційний документ та звернулася до уряду з рекомендаціями щодо врегулювання питань СВАМ.
Про це повідомляє пресслужба Федерації роботодавців України.
"Під час спільного засідання Митного комітету та Комітету екології та зеленої економіки на площадці ФРУ ми обговорювали перші результати звітування в рамках механізму ЄС – СВАМ. Учасники обговорювали проблемні питання, а також вносили пропозиції щодо шляхів їх вирішення. Обговорювався не лише досвід український компаній, а і досвід наших партнерів – Конфедерації данської промисловості (DI), зокрема, представник DI під час своєї презентації озвучила проблеми та думки імпортерів товарів, які підпадають під дію СВАМ", – зазначають у пресслужбі.
Як стало відомо, у ході дискусії з’ясували, що система звітування нова і в майбутньому вона буде змінюватися. Єврокомісія буде розглядати відповідні модифікації для поліпшення функціонування СВАМ.
Федерація роботодавців України звернулась до Уряду з пропозиціями, які потребують негайного вирішення:
- Визначити в Україні державний орган, уповноважений з питань CBAM.
- Забезпечити повноцінне функціонування системи моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів (МЗВ), яка під час воєнного стану працює не у повній мірі, зокрема, скоротити терміни розгляду поданих документів, застосовувати об’єктивно-професійний підхід і не робити відмови через технічні помилки, які не впливають на показники обсягів викидів.
- Прискорити створення в Україні інформаційної бази з показниками (коефіцієнтами) викидів СО2 на 1 кВт спожитої потужності, оскільки звітування на основі контрольних значень за замовчуванням дозволено лише до липня 2024 р.
- Невідкладно ініціювати перемовини з Європейською Комісією стосовно застосування з 2026 р. для України декларативного підходу до товарів, що імпортуються до ЄС та підпадають під дію СВАМ, тобто, фактично того ж самого підходу, як і для решти країн, але без стягнення плати за викиди.
- Невідкладно ініціювати переговори з Європейською Комісією щодо залучення відповідальних органів влади України до розроблення законодавчих актів ЄС стосовно порядку верифікації звітності СВАМ, щоб забезпечити можливість здійснювати верифікацію таких звітів українськими суб’єктами господарювання та у подальшому взаємного визнання результатів верифікації з боку України та ЄС.
- Розглянути можливість запровадження прикордонного механізму регулювання вуглецю (СВАМ) в Україні по відношенню до третіх країн.
У ФРУ зазначають, що це перший крок, який був зроблений на початку імплементації СВАМ в Україні.
"Далі ми плануємо надавати експертну допомогу українському бізнесу, а також відстоювати інтереси як на національному так і на європейському рівнях", – додали у пресслужбі.
Як повідомляла Екополітика раніше, під час засідання Комітету екології та зеленої економіки Федерації роботодавців України презентували Офіс зеленого економічного переходу.