Енергетики закликали уряд якнайшвидше знайти гроші для екомодернізації в межах Нацплану з викидів Shutterstock

Енергетики закликали уряд якнайшвидше знайти гроші для екомодернізації в межах Нацплану з викидів

Олена Яценьо

Для реалізації поточної редакції НПСВ потрібно щонайменше 4,3 млрд євро

Федерація роботодавців паливно-енергетичного комплексу України (ФРПЕКУ) закликала Кабінет міністрів якнайшвидше знайти дієві механізми фінансування екологічної модернізації вугільних енергогенеруючих підприємств у межах реалізації Національного плану зі скорочення викидів від великих спалювальних установок (НПСВ).

Про це йдеться в заяві організації, яку вона опублікувала на сайті ФРПЕКУ в четвер, 5 серпня.

Федерація підтримала зусилля влади, спрямовані на виконання міжнародних зобов’язань щодо екомодернізації підприємств. Водночас там зазначили, що для реалізації поточної редакції Нацплану з викидів потрібно залучити щонайменше 4,3 млрд євро.

"Це колосальні кошти для енергетичної галузі, особливо враховуючи кризову ситуацію, в якій вона нині перебуває. Тільки за п'ять місяців цього року теплоелектростанції в Об’єднаній енергетичній системі України отримали збитків на суму 5,1 млрд грн. Загалом із моменту запуску нового гуртового ринку електричної енергії у 2019 році заборгованість на ньому зросла майже до 37 млрд грн", – повідомили у ФРПЕКУ.

Як наголосили в заяві, з об’єктивних причин такі дисбаланси не лише унеможливлюють планування повноцінних інвестиційних програм в екологічну модернізацію, але й зводять до мінімуму виділення ресурсів навіть на підтримку та ремонт обладнання генеруючих компаній у належному технічному стані.

З огляду на це в організації закликали Кабмін якнайшвидше знайти кошти для екологічної модернізації в межах НПСВ.

"Від цього виграють усі: і держава, і суспільство, і енергетичний сектор, який не лише забезпечує стабільність української енергосистеми, але й буде відповідати сучасним світовим екологічним трендам", – запевнили у ФРПЕКУ.

За словами енергетиків, показовим у цьому плані може стати міжнародний досвід. До впровадження лібералізованої моделі ринку європейські країни робили екомодернізацію коштом інвестиційного складника та різних джерел державної допомоги. Після впровадження нового ринку електроенергії — за кошт додаткових платежів споживачів на екологічну модернізацію генерації. Усього протягом 1990–2016 рр. в екомодернізацію за кошт державної допомоги було інвестовано: у Німеччині – 19 млрд євро, Польщі – 11 млрд євро, Чехії – 7 млрд євро.

В Україні ж у тариф для споживачів раніше закладався інвестиційний складник, який цілеспрямовано скеровувався на модернізацію ТЕС та ТЕЦ. Але виробникам електроенергії з 1 липня 2019 р. її скасували, хоча інвестнадбавка мала діяти до грудня 2022 року.

Раніше ЕкоПолітика писала, що до якнайшвидшого запровадження механізму фінансування для екомодернізації енергетики закликали уряд і в Європейській бізнес-асоціації.

Зазначимо, що Україна, як член Європейського енергетичного співтовариства, у 2011 році взяла на себе зобов’язання з екомодернізації підприємств та поступового наближення країни до європейських вимог за викидами. Ці наміри було закладено в Нацплані щодо викидів, який уряд ухвалив у грудні 2017 р. Документ, зокрема, визначає наміри України в період 2021–2033 рр. істотно скоротити викиди діоксиду сірки, оксидів азоту та пилу від ТЕС і ТЕЦ України, потужність яких становить 50 МВт і більше.

Також 16 липня 2021 року Верховна Рада ухвалила постанову № 5129 про імплементацію Нацплану.

Читайте також
Строки екомодернізації не мають бути загальними для всіх підприємств – ЄБА
Строки екомодернізації не мають бути загальними для всіх підприємств – ЄБА

Слід враховувати те, що у кожного підприємства є свої інвестиційні плани, розраховані на декілька років

Дніпровський металургійний завод виділить 260 млн грн на екомодернізацію
Дніпровський металургійний завод виділить 260 млн грн на екомодернізацію

Підприємство вже почало виконання керамічного наплавлення коксових батарей

Україні потрібна "Велика індустріалізація", — Устенко
Україні потрібна "Велика індустріалізація", — Устенко

Йдеться про податкові стимули та державну підтримку

Кабмін має розробити механізм фінансування для екомодернізації енергетики
Кабмін має розробити механізм фінансування для екомодернізації енергетики

Без фінансування реалізацію екомодернізації енергетики буде зірвано, наголосили в EBA