Екстремально швидке підвищення температури океану лякає науковців shutterstock

Екстремально швидке підвищення температури океану лякає науковців

Ганна Велика

Рекордні температури океану вказують на те, що моря нагріваються швидше, ніж очікувалося, і вплив цих змін буде відчуватися скрізь: від полярних шельфових льодовиків до прибережних міст по всьому світу

Науковці не можуть змоделювати зміни у швидкості потепління поверхні океану. Припущення, зроблені на підставі данних попередніх моделей, не працюють. Однак вчені вважають очевидним те, що потепління океану вже завдає шкоди як людям, так і екосистемам.

Про це йдеться у звіті, підготованому командою BBC News з питань клімату та науки.

Наразі наші океани поглинули понад 90% тепла, захопленого атмосферою Землі через зростання викидів парникових газів. Але останнім часом швидкість їхнього потепління була надзвичайною.

Кожного дня з кінця березня 2023 року глобальна температура поверхні океану встановлює нові рекорди найспекотнішої температури, коли-небудь зареєстрованої в цей день.

Це швидке нагрівання породжує загадку для вчених: чому нещодавнє потепління океану навіть більше, ніж припускають моделі?

"Поступова зміна температури океану за минулий рік величезна. Той факт, що ми не можемо змоделювати ці ступінчасті зміни та зрозуміти, чому це відбувається, жахає", — каже Гейлі Фаулер, професорка-кліматологиня в Університеті Ньюкасла у Великій Британії.

Однак очевидно, що потепління океану вже завдає шкоди як людям, так і екосистемам. Влітку 2023 року буї біля узбережжя Флориди зафіксували температуру, яка була вище, ніж у гідромасажній ванні. Наразі коралові рифи переживають своє четверте знебарвлення на всій планеті, яке стане наймасштабнішим.

Майкл Макфейден, океанограф з Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) у США, називає два головних фактори, які зумовлюють стрімке нагрівання океану. По-перше, це те, що концентрація парникових газів в атмосфері постійно зростає. По-друге, це явище Ель-Ніньо 2023 р., коли поверхневі води в тропічній частині Тихого океану були теплішими за середні, що призвело до збільшення випаровування та значної передачі тепла в атмосферу.

За даними служби моніторингу клімату та погоди ЄС Copernicus, у 2023 році середні температури перевищили показники доіндустріального періоду на 1,52​​°C.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, течії Атлантичного океану можуть зупинитися через зміну клімату.

Читайте також
Венесуела безповоротно втратила всі свої льодовики
Венесуела безповоротно втратила всі свої льодовики

Вона стала першою країною на планеті, яка лишилася без цих важливих частин екосистем через підвищення температур

Через зміну клімату 1 млн гектарів Півдня України можуть піти під воду
Через зміну клімату 1 млн гектарів Півдня України можуть піти під воду

Якщо глобальна температура підвищиться на 2°C – зміна клімату стане невідворотною

Ціна кліматичної бездіяльності вища, ніж прийнятих заходів – ВМО
Ціна кліматичної бездіяльності вища, ніж прийнятих заходів – ВМО

Протягом 2025-2100 років загальна вартість бездіяльності оцінюється в $1266 трильйонів

Європа не готова до швидко зростаючих кліматичних ризиків – EEA
Європа не готова до швидко зростаючих кліматичних ризиків – EEA

5 категорій ризиків потребують термінових заходів