Науковці не можуть змоделювати зміни у швидкості потепління поверхні океану. Припущення, зроблені на підставі данних попередніх моделей, не працюють. Однак вчені вважають очевидним те, що потепління океану вже завдає шкоди як людям, так і екосистемам.
Про це йдеться у звіті, підготованому командою BBC News з питань клімату та науки.
Наразі наші океани поглинули понад 90% тепла, захопленого атмосферою Землі через зростання викидів парникових газів. Але останнім часом швидкість їхнього потепління була надзвичайною.
Кожного дня з кінця березня 2023 року глобальна температура поверхні океану встановлює нові рекорди найспекотнішої температури, коли-небудь зареєстрованої в цей день.
Це швидке нагрівання породжує загадку для вчених: чому нещодавнє потепління океану навіть більше, ніж припускають моделі?
"Поступова зміна температури океану за минулий рік величезна. Той факт, що ми не можемо змоделювати ці ступінчасті зміни та зрозуміти, чому це відбувається, жахає", — каже Гейлі Фаулер, професорка-кліматологиня в Університеті Ньюкасла у Великій Британії.
Однак очевидно, що потепління океану вже завдає шкоди як людям, так і екосистемам. Влітку 2023 року буї біля узбережжя Флориди зафіксували температуру, яка була вище, ніж у гідромасажній ванні. Наразі коралові рифи переживають своє четверте знебарвлення на всій планеті, яке стане наймасштабнішим.
Майкл Макфейден, океанограф з Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) у США, називає два головних фактори, які зумовлюють стрімке нагрівання океану. По-перше, це те, що концентрація парникових газів в атмосфері постійно зростає. По-друге, це явище Ель-Ніньо 2023 р., коли поверхневі води в тропічній частині Тихого океану були теплішими за середні, що призвело до збільшення випаровування та значної передачі тепла в атмосферу.
За даними служби моніторингу клімату та погоди ЄС Copernicus, у 2023 році середні температури перевищили показники доіндустріального періоду на 1,52°C.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, течії Атлантичного океану можуть зупинитися через зміну клімату.