Експерти пояснили, як високі ціни на енергію стимулюють декарбонізацію. Інфографіка shutterstock

Експерти пояснили, як високі ціни на енергію стимулюють декарбонізацію. Інфографіка

Катерина Бєлоусова

Враховуючи, що ціна на вуглець в Європі наразі становить близько €90 за тонну – 40–60% викидів можна зменшити економічно

Високі ціни на енергоносії сьогодні забезпечують еквівалент "ефективної" глобальної ціни на вуглець, близько $70–90 за тонну, і таким чином створюють умови, що сприяння глобальній декарбонізації.

Експерти дослідили такий вплив в короткостроковій перспективі та наслідки декарбонізації для цін на енергію в довгостроковій перспективі, повідомляє CRU.

Вищі ціни на енергоносії є передумовою декарбонізації

З 2021 року ціни на природний газ збільшилися в 5 разів, з близько €5–6 до €30 за ГДж.

Існує тісний зв’язок між оптовими цінами на природний газ та електроенергію, адже електроенергія з природного газу в більшості випадків забезпечує ринковий варіант генерації.

sustainability.crugroup.com

Оптові ціни на електроенергію піднялися з довгострокового стабільного рівня ~€50 МВт-год до значно вище €200, при цьому вищі ціни на вуглець також певною мірою сприяли цьому підвищенню. 

В матеріалі зазначили, що вищі ціни на енергоносії тепер мають прискорити перехід до декарбонізації або, принаймні, зміцнити зобов’язання декарбонізації і будь-який перехід назад до вугілля буде незначним і тимчасовим.

У 2018 році оптові ціни на електроенергію та змінні витрати на відновлювану енергію були порівнянними, ~€50 МВт-год (тобто близько до довгострокового стабільного рівня) та ~€60 МВт-год відповідно. 

Однак, якщо враховувати витрати на балансування мережі враховуються та акумуляторів як проксі – витрати на відновлювані джерела базового навантаження зростають до ~€150 МВт-год.

sustainability.crugroup.com

Наразі ці додаткові витрати менше пов’язані з витратами на зберігання акумуляторів, а частіше пов’язані з оплатою електростанціям, що працюють на викопному паливі, щоб вони працювали гнучко, зменшуючи обсяг виробництва, коли обсяг виробництва з ВДЕ високий, і навпаки. Ця вимога в короткі терміни має реальну вартість, яка зазвичай переноситься на плату за мережу, а не через оптову ціну. 

“З вересня 2021 року ми бачимо, що оптові ціни на електроенергію піднялися вище вартості відновлюваних джерел енергії базового навантаження, так що сьогодні ВДЕ базового навантаження є набагато дешевшим варіантом, що повинно стати стимулом для прискорених інвестицій”, – йдеться в матеріалі.

ВДЕ не забезпечуватимуть "дешеву та велику" енергію

Прогноз щодо цін на природний газ і вуглець у Європі свідчить про те, що витрати на електроенергію на основі природного газу залишатимуться вищими за базові витрати на ВДЕ в довгостроковій перспективі. 

Адже витрати на енергію, що базується на викопному паливі, стають дорожчими, зокрема через ціну на вуглець, пов’язану з амбіціями ЄС щодо декарбонізації.

sustainability.crugroup.com

Цей довгостроковий прогноз свідчить про те, що зараз існує набагато сильніший економічний стимул, а також стимул для енергетичної безпеки, щоб прискорити інвестиції у ВДЕ, які, ймовірно, будуть стримуватися лише через невизначеність щодо прогнозу цін на енергію, політичні блокування і наявну потужність ланцюга постачання для прискореного будівництва інфраструктури ВДЕ.

Незважаючи на те, що в CRU розробили траєкторію агресивного зниження витрат на ВДЕ до 2050 року – на основі 20% рівня навчання (тобто падають на 20% з кожним подвоєнням потужності) – це лише призводить базові витрати на відновлювану енергію до ~€70 МВт-год, що вище стаціонарного рівня оптових цін до енергетичної кризи ~€50 МВт-год.

ВДЕ забезпечують очевидний шлях до декарбонізації значної частини економіки, але вони не призведуть до "дешевої та надлишкової" поставки електроенергії у порівнянні зі стабільними цінами на енергію. 

Це має наслідки для витрат на виробництво товарів, оскільки декарбонізація сектора значною мірою покладатиметься на відновлювану енергію безпосередньо (електрифікація) або опосередковано (“зелений” водень). 

Висока ціна на енергію або вуглецевий збір – дві сторони однієї медалі

Роль ціни на викиди вуглецю полягає в тому, щоб підняти вартість викопної енергії таким чином, щоб – дорожчі – невикопні альтернативи стали економічно життєздатними. У цьому відношенні ціна на вуглець має такий же ефект, як і високі ціни на викопне паливо.

sustainability.crugroup.com

Діаграма показує вибір джерел енергії з викопного палива в усьому світі та порівнює поточні – високі – спотові ціни з еквівалентними історичними стабільними рівнями. Стовпчики показують "ефективну" ціну на вуглець, яку потрібно було б застосувати до кожного джерела енергії, щоб підняти його ціну з історичного стабільного рівня до поточної спотової ціни.

Більшість експертів погоджуються з тим, що глобальна ціна на вуглець буде найефективнішим інструментом для сприяння декарбонізації. Сьогоднішні ціни на енергоносії забезпечують еквівалент ефективної ціни вуглецю в межах $65–100 за тонну.

“Високі ціни на енергоносії загалом, за винятком дуже високих цін на природний газ, є саме тим становищем, в якому ми маємо опинитися на глобальному рівні – через високі ціни на викопне паливо чи впровадження заряду вуглецю – для стимулювання декарбонізації”, – зазначили в матеріалі.

Крива скорочення викидів показує ціну на вуглець, необхідну для стимулювання певних зрушень у технологічних процесах з низьким вмістом вуглецю у європейській економіці та базується, серед інших факторів, на стабільних державних цінах на енергоносії. 

Це показує, що для всієї економіки вуглецевий збір необхідний, щоб підвищити вартість технологій на основі викопного палива та зробити варіанти з низьким вмістом вуглецю економічно життєздатними.

sustainability.crugroup.com

“Якщо ми додамо поточні високі ціни на енергію до цієї кривої, ми побачимо, що вона значно падає, оскільки вищі ціни на енергоносії виконують певну роботу, пов’язану з ціною на вуглець”, – йдеться в повідомленні.

sustainability.crugroup.com

Наразі багато технологічних переходів до низьковуглецевих технологій можуть відбуватися за негативних цін на вуглець, оскільки високі ціни на енергоносії виконують всю роботу, і навіть більше, щоб зробити альтернативи з низьким вмістом вуглецю економічно життєздатними. Враховуючи, що ціна на вуглець в Європі зараз становить ~€90 за тонну, це означає, що 40–60% викидів можна зменшити економічно.

Уловлювання та зберігання вуглецю (CCS) стає одним із найдорожчих варіантів, оскільки комерційне обґрунтування CCS не виграє від високих цін на енергію, тобто CCS є додатковими витратами на додачу до основних витрат на енергію, тоді як відновлювані джерела енергії, наприклад, є заміною викопного палива. 

Це також показує, що навіть за нинішніх високих цін на енергоносії сталь залишається одним із найдорожчих секторів, який потрібно скоротити.

Нагадаємо, у Великобританії незалежний Комітет зі зміни клімату (CCC) виявив "великі провали" у досягненні цілей стратегії Net Zero щодо відмови від викопного палива, енергобезпеки та скорочення викидів вуглецю.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, експерти назвали десять напрямків кліматичних технологій критично важливих для вирішення проблеми нульового споживання енергії, які спеціально призначені для прискорення декарбонізації.

Читайте також
В "зеленій" енергетиці України небувала за масштабами криза: названо спосіб вирішення
В "зеленій" енергетиці України небувала за масштабами криза: названо спосіб вирішення

Через війну половина об’єктів ВДЕ перебуває під загрозою повної або часткової руйнації

В Україні хочуть замінити “зелений” тариф на нову модель Net billing: що зміниться
В Україні хочуть замінити “зелений” тариф на нову модель Net billing: що зміниться

Зміни будуть стосуватися лише нових споживачів, які встановлять генеруючі потужності з ВДЕ

Майбутнє “зеленої” енергетики в руках ЗСУ та інвесторів, – Укрінформ
Майбутнє “зеленої” енергетики в руках ЗСУ та інвесторів, – Укрінформ

Україна, щоб дотримуватися тренду декарбонізації, має продовжувати попри все розвивати виробництво електроенергії з відновлюваних джерел

“Гарпок” підготував законодавчу базу для експорту “зеленої” енергії
“Гарпок” підготував законодавчу базу для експорту “зеленої” енергії

Вкрай важливим є початок функціонування гарантій походження електроенергії