ЕкоПолітика зібрала 5 найбільш значних справ про шкоду довкіллю, які були оприлюднені за тиждень з 19 по 25 липня. Інформацію публікували Державне бюро розслідувань (ДБР), пресслужби прокуратур, а також Державна екологічна інспекція України та її підрозділи.
1. На Закарпатті працівники ДБР повідомили про підозру лісничому Лазещинського лісництва. Через його службову недбалість незаконно вирубали майже 3,5 тис. дерев різних порід на майже 56 млн грн на території двох обходів лісництва.

Фото: zak.gp.gov.ua.
Слідчі стверджують, що посадовець достеменно знав про нелегальні вирубки, проте не доповідав про них ані керівництву, ані звертався до правоохоронних органів. Йому повідомили про підозру за ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу України – інкримінують службову недбалість, що спричинила тяжкі наслідки.

Фото: zak.gp.gov.ua.
Лісничого вже звільнили з посади. Суд розгляне клопотання про обрання йому запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту. Якщо вину посадовця доведуть, йому загрожує до 5 років позбавлення волі.

Фото: zak.gp.gov.ua.
Слідчі зараз також встановлюють інших осіб, причетних до цих незаконних рубок.
2. У Сулинському заказнику на Полтавщині в черговий раз екоінспектори Центрального округу разом із поліцейськими впіймали браконьєрів. У їхньому судні виявили близько 35 кг риби, а поблизу місця затримання знайшли близько 200 м сіток без маркування. Правоохоронці припускають, що це знаряддя лову, які правопорушники намагалися приховати, викинувши у воду.

Фото: pl.npu.gov.ua.
За попередніми підрахунками, сума збитків становить понад 3 млн грн. Браконьєрам загрожує до 3 років обмеження волі.
3. Перед судом постануть 8 осіб, які організували 4 незаконні сміттєзвалища небезпечних відходів на Київщині. Організатор та 5 учасників організованої групи, а також двоє керівників фіктивних підприємств під виглядом надання послуг з вивезення та утилізації відходів незаконно вивозили відходи у 4 локації: у с. Зазим’є, у м. Біла Церква (мікрорайон Гайок) та на дві земельні ділянки в с. Шкарівка Білоцерківського району.
Злочинна група діяла упродовж 2021 року – липня 2024 року. Фірми не малі ані ліцензій, ані устаткування, необхідного для утилізації таких відходів. Тобто батарейки, лампи, шприці, небезпечні рідини просто звозили на ділянку та закопували.
Такими діями фігуранти забруднили земельні ділянки загальною площею понад 7000 кв. м шкідливими для здоров’я людей та довкілля речовинами: міддю, хромом, цинком, сурмою, фосфором, молібденом, нікелем, свинцем.
Збитки, завдані таким забрудненням, становлять 9,5 млн грн.
4. Екоінспектори Львівської області провели розрахунки збитків на загальну суму майже 52 млн грн за незаконну рубку дерев у 9 (!!!) лісництвах Львівського надлісництва філії "Карпатський лісовий офіс" ДП "Ліси України". Зібрані матеріали вони направили до Львівської обласної прокуратури.
5. В Одеській області фахівці інспекції Південно-Західного округу провели розрахунок збитків на суму понад 1,5 млн грн за засмічення та забруднення земель водного фонду та земель, які знаходяться під особливою охороною як історико-культурна спадщина, змішаними відходами руйнації. Скоріше за все, мова йде про випадок, коли представники комунального підприємства МЦ "Благоустрій" вивозили уламки зруйнованого російською ракетою Білгород-Дністровського ліцею №1 для підсипки на території причалу №1 "Рибацький край".
Днями ЕкоПолітика писала про те, що на Київщині небезпечні відходи після буріння свердловин для видобутку нафти та газу – буровий шлам – складують на стихійних сміттєзвалищах замість належної утилізації.