Комітет з питань екологічної політики та природокористування рекомендував Верховній Раді України прийняти за основу урядовий проєкт Закону №12180 “Про управління відходами видобувної промисловості”.
Про це повідомив представник уряду у парламенті Тарас Мельничук.
Цей законопроєкт встановлює правові, економічні та організаційні принципи ефективного управління відходами видобувної промисловості для зменшення негативного впливу на навколишнє середовище та забезпечення здоров'я та безпеки громадян.
Проєкт Закону №12180: що передбачає
- Містить визначення термінів у сфері управління відходами видобувної промисловості.
- Встановлює обов’язки суб’єктів у сфері управління відходами видобувної промисловості.
- Врегульовує діяльність суб’єкта господарювання у сфері видобувної галузі під час управління відходами видобувної промисловості, експлуатації об’єктів для управління відходами видобувної промисловості, закриття та здійснення постексплуатаційних заходів щодо таких об’єктів.
- Встановлює ряд норм щодо планування діяльності з управління відходами видобувної промисловості та запобігання аваріям, регулювання питання щодо техногенних родовищ та покинутих об’єктів.
- Визначає вимоги щодо надання адміністративних послуг, у тому числі отримання дозвільних документів у сфері управління відходами, а також щодо державного нагляду (контролю).
- Встановлює вимоги до фінансового забезпечення для оператора, який має намір здійснювати експлуатацію або експлуатує об’єкт для відходів видобувної промисловості.
- Передбачає відповідальність за порушення законодавства у сфері управління відходами видобувної промисловості.
Які зауваження до документа виникли у фахівців
Експерти, які проаналізували поданий до комітету варіант законопроєкту №12180, констатували, що законотворці не врахували правки депутатів, профільних асоціацій та фахівців. Їх обіцяли взяти до уваги при підготовці документа до другого читання.
Серед недоліків спеціалісти називають збільшення фіскального навантаження на один й той самий об’єкт оподаткування. Вони говорять, що у разі прийняття законопроєкту у поточній редакції вже на початку 2025 року зі спливом 6 років (тобто до 2031 року) суб’єкти господарювання сплачуватимуть податок за розміщення відходів за всі обсяги відходів видобувної промисловості та водночас сплачуватимуть фінансове забезпечення за об’єкти для таких відходів.
Експерти зауважили, що в опублікованому для громадського обговорення тексті проєкту Закону була норма про те, що відповідні положення набирають чинності після внесення змін до Податкового кодексу України в частині скасування податку за розміщення відходів. Такий підхід підтримала бізнес-спільнота “як позитивний сигнал для виваженої та продуманої політики підтримки національного виробника”.
Ще одним недоліком фахівці назвали те, що пропонована редакція проєкту Закону не повною мірою враховує специфіку управління відходами у сфері видобування нафти та газу, адже не розкриває або неоднозначно трактує поняття "шламовий амбар", "нейтралізація", що автоматично зумовлює використання нафтогазовидобувниками єдиного безамбарного методу буріння. Тому, на думку експертів, прийняття проєкту Закону в означеній редакції без врахування специфіки управління відходами у сфері видобування нафти й газу, може спричинити збільшення економічної вартості їх видобутку.
Нагадаємо, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України у лютому оприлюднило проєкт Закону №12180 “Про управління відходами видобувної промисловості”, а у квітні провело зустріч робочої групи для обговорення фінансових гарантій, які передбачаються цим документом.