Екоактивісти висунули гучне звинувачення проти "Нафтогазу": всі деталі скандалу

Екоактивісти висунули гучне звинувачення проти "Нафтогазу": всі деталі скандалу

Маргарита Шевченко

За її словами, мешканці сіл виступили проти буріння свердовини

Глава ГО "Екологічна ліга" Тетяна Тимочко звинуватила представників НАК "Нафтогазу" у махінаціях з отриманням згоди селян на проведення розвідувальних робіт з видобування  газу на Слов’янській площі Юзівської ділянки.

На своїй сторінці у Facebook вона розповіла про те, як відбулися громадські обговорення у селі Хрестище поблизу Слов’янська (Донецька область).

За її словами, мова йде про ділянку 5, 2 га. Окрім представників "Нафтогазу" на зустрічі з селянами були присутні представники ТОВ "Надра Юзівська".

Тимочко заявила, що компанії порушили процедуру, передбачену законодавством України щодо підготовки та провадження планованої діяльності.

"Збори не мали визначеного законодавством формату, представники кампанії намагались втягнути людей в обговорення майбутніх соціальних проєктів (будівництво водогону, фельдшерського пункту, дитячого майданчика) замість обговорення негативних екологічних наслідків планованої діяльності!" — сказано у повідомленні.

Екологиня повідомила, що геологічне середовище Юзівської площі має значну кількість розломів. Більшість території Донецької та Луганської областей має підвищену техногенну порушеність геологічного середовища вуглевидобувними шахтами та нафтогазовими свердловинами. Тому застосування технологій гідророзриву в умовах тектонічної порушеності, може призвести до втрати екрануючих властивостей водотривких товщ та неконтрольованого поширення забруднених  рідин та газів у геологічному середовищі.

"Для Юзівської площі проблема можливого забруднення головної водної артерії Донбасу стоїть дуже  гостро, оскільки ріка Сіверський Донець забезпечує питною водою більшу частину населення Донецької і Луганської областей. Ще однієї вагомої втрати може зазнати східний маловодний регіон, адже Харківщина та Донеччина позбудуться стратегічного запасу підземних вод. На Харківщині вже розпочаті роботи з підготовки буріння перших свердловини. Втім, компанія чітко не зазначила, у який спосіб будуть зберігатися відпрацьовані рідини", — заявила Тимочко.

На думку експертів ВЕЛ, екологічні та соціально-економічні ризики від видобування газу за нинішніх технологій є значними у короткотерміновій і невідворотно загрозливими у довгостроковій перспективі.

Зокрема це:

– значне порушення поверхні густонаселених регіонів, втрата природних ландшафтів варварське вирубування лісу й інших зелених насаджень, ;

– вилучення великих земельних площ з ймовірністю незворотної втрати родючих грунтів;

– вилучення значних об’ємів з підземних джерел (води в Україні і зараз не вистачає, навіть для питних потреб);

– існує велика ймовірність порушення геологічного середовища і, внаслідок цього, загроза забруднення водоносних горизонтів підземних вод, в тому числі, стратегічно важливих горизонтів прісних вод питної якості;

– технологічні проблеми зберігання і очистки десятків тисяч тон, забруднених відпрацьованих вод небезпечними для довкілля реагентами.

– активізація сейсмічних явищ – виникнення деформацій поверхні, підвищення сейсмострушуваності – так звані, техногенні землетруси.

Тимочко розкритикувала аргрументи українського уряду про те, що розробка родовищ нетрадиційних газів необхідна, щоб позбавитися енергетичної залежності.

"Всеукраїнська екологічна ліга вважає, що значно більший потенціал для досягнення енергетичної незалежності України зосереджений в енергозбереженні та підвищенні енергоефективності економіки. На сьогодні в Україні на виробництво однієї одиниці ВВП витрачається енергоносіїв у 4 -5 разів більше, ніж у європейських країнах. Скорочення витрат енергії в комунальній сфері та промисловості може призвести до зменшення споживання газу на 30-40 %. Державі необхідно продовжувати стимулювання розвитку відновлювальної енергетики. Крім того, Україна може також використовувати для отримання енергії сотні мільйонів кубів шахтного газу метану, який викидається в атмосферу і сприяє негативним змінам клімату", — сказано в повідомленні екологині.

За її словами, мешканці села Хрестище та інших населених пунктів Святогірської громади виступили проти буріння свердловини.

"Міський голова, на вимогу людей, пообіцяв зняти з розгляду сесії міської ради проєкт рішення щодо надання згоди на проведення розвідувальних робіт і буріння свердловин, який мали би розглядати 19 травня. Створена ініціативна група планує взяти це питання під контроль", — заключила екологиня.

Наразі офіційного коментаря "Нафтогазу" чи "Надри Юзівської" з приводу ситуації не надходило. Редакція продовжує слідкувати за розвитком подій.

Як повідомляла ЕкоПолітика, раніше члени громадської організації "Екодія" заявили, що Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів хоче привласнити їхню назву.

Читайте також
Переселенка з Маріуполя долучилася до прибирання пляжу в Італії. Фото
Переселенка з Маріуполя долучилася до прибирання пляжу в Італії. Фото

В рамках глобальної акції волонтери за день прибрали 3,6 мільйона кг пластику

У Харкові з яру-звалища прибрали ще 6 тонн сміття
У Харкові з яру-звалища прибрали ще 6 тонн сміття

У 2023 році активісти почали розчищати яр Мокрий Жихор від сміття, яке там накопичувалося десятки років