Новорічні ялини та сосни опинились під загрозою. Вони не встигають адаптуватися до кліматичних змін та збільшення кількості шкідників.
Наразі немає жодного лісгоспу, де б не палала "біологічна пожежа", як її називають лісівники. Також це стосується і міських парків, пише Асоціація Управління Відходами у Facebook.
В Україні річна температура росте втричі швидше, ніж загалом в світі і вже підвищилася на 1,4 °C, при тому, що останнє століття в Києві річна норма становила +8,4 °C.
Такі зміні зміни дуже серйозні для рослин і ті не встигають адаптуватися до сухого та спекотного літа. Також значним фактором стає зниження рівня ґрунтових вод знижується, адже хвойні потребують багато вологи й люблять прохолоду.
Окрім того нові кліматичні реалії є сприятливими для шкідників. Так короїди розмножуються 3-5 разів за сезон замість 2. Вони самі знищують дерева та додатково поширюють грибкові хвороби.
“Ослаблена рослина не може чинити опір одночасно шкіднику та хворобі і вже за місяць здорове дерево гине”, – пояснює АУВ.
Вони зазначають, що на сьогодні в Україні уражено понад 400 тис. гектарів, що дорівнює половині Чернівецької області.
Половина цієї площі – сосна, але всихають також ялини та дуби. На Поліссі, наприклад, уже заражено 15% лісів, а епідеміологічний поріг становить 6%.
Це не унікальна проблема, але Україна опинилась в найгірших умовах, адже ми маємо багато промисловивих насаджень з монокультурами, де шкідники розповсюджуються значно швидше.
Втім екоактивісти не радять відмовлятись від живої ялинки, адже лісові господарства спеціально висаджують величезні промислові плантації "новорічних" дерев.
Такі дерева ростуть з насіння щонайменше 7-9 років, а середній вік складає 12-15 років. Цього року, наприклад, планують продати таких понад півмільйона. Усі дерева з плантацій мають спеціальний штрихкод.
Також дерева варто правильно утилізувати, а саме віднести переробку до спеціального пункту прийому.
Також можна придбати ялинку в горщику і потім висадити. Проте таке дерево варто тримати в холоді, щоб воно легше перенесло пересаджування.
“А от рубати в лісах молоді здорові деревця ,браконьєри ж вибирають найкращі, в нинішніх умовах – особливий злочин”, – підкреслили екоактивісти.
Нагадаємо, екоактивісти розповіли, як обрати новорічну ялинку та не зашкодити природі.
Як повидомляла ЕкоПолітика раніше, посушливі періоди у Європі відбуватимуться все частіше. До кінця XXI століття очікується збільшення частоти та інтенсивності літніх посух.